Gündem, Zulüm Günlüğü

Maarifçiler, okulun kapısını kırdırarak işgal ettiler: Afganistan’da gece gözaltına alınan Türk öğretmenler serbest

 

AKP rejiminin baskısı sonucu Afganistan’da Hizmet Hareketi’ne ait iki okula gece yarısı yapılan baskın sonrası gözaltına alınan 6 eğitimci bir hafta sonra serbest bırakıldı. Okul velilerinin itirazı üzerine yetkililer okula alınmamıştı. Duruma sinirlenen Maarif Vakfı yetkilileri okulun camlarını kırarak bölgeden uzaklaşmıştı.

Afgan polisinin düzenlediği baskına ait görüntüler sosyal medyaya düşmüş ve okulda yatılı kalan öğrencilerin yaşadığı dehşet anları cep telefonu ile kaydedilmişti.Medyabold’un haberine göre, Afganistan’ın kuzeyindeki Belh vilayetinde geçen hafta gözaltına alınan Afgan-Türk okullarında görev yapan 6 öğretmen serbest bırakıldı.

ONLARCA POLİS KAPILARI KIRIP TÜRK OKULUNU BASTI 

Bir hafta önce, Afgan güvenlik güçleri, Mezarı Şerif’te bulunan Afgan Türk Kız Lisesi ve Erkek Lisesi’nin etrafını kuşatmıştı. Onlarca polis yerel saatle 02:30 civarında okul kapısını kırarak içeri girdi.Erkek lisesinin bütün koridorlarına konuşlanan polis, tüm görevlileri gözaltına adı. Kız lisesinde ise öğrencilerin bağrışması ve yaşadıkları korku sebebiyle polis binadan çıkarak bahçede konuşlandı.
İki okulun da Afgan çalışanları kelepçelenirken, Türkiyeli öğretmenler kelepçesiz olarak gözaltına alındı ve polis merkezine götürüldü.Aynı gün sabah saatlerinde, Herat Kız Lisesi’ne yine baskın düzenlendi ve kapılar kırılarak okula girildi.

AFGANİSTAN HALKI BASKINLARA TEPKİ GÖSTERDİ

Afganistan’da yayın yapan ulusal kanallarda gündem olan okul baskını birçok kesimden tepki topladı. Afganistan’da daha önce Şibirgan ve Herat’taki okullar aynı şekilde basılmış ve ardından Maarif Vakfı’na devredilmişti.Daha önce Maarif Vakfı yetkilileri gündüz vakti bazı Afganistan Türk konsolosluğu yetkilileri ile okula girmeye çalışmıştı.Okul velilerinin itirazı üzerine yetkililer okula alınmamıştı. Duruma sinirlenen Maarif Vakfı yetkilileri okulun camlarını kırarak bölgeden uzaklaşmıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0393
Amerikan Doları
0,61146
Euro
6,5618
İngiliz Sterlini
7,6127
BIST
99785
Altın
5,894
Son Güncelleme: 23.10.2019 23:55