Video Haberler

500’ün üzerinde ev sular altında: Queensland’da sel iki kişinin hayatına neden oldu

Avustralya’nın Queensland eyaletinde şiddetli yağışlarının etkisiyle oluşan sel sebebiyle 500’ün üzerinde ev sular altında kaldı, binlerce eve de elektrik verilemiyor.

Avustralya’nın Townsville şehrinde şiddetli yağmurların yol açtığı selde 2 kişi hayatını kaybetti.Polis dün, sel felaketinin en yoğun olduğu saatlerde görüldükleri bildirilen 20 yaşlarında iki gencin bugün bulunduğunu bildirdi. Selden en fazla etkilenen bölge olan Townsville şehrinde 650’den fazla insan evlerinden tahliye edildi, 11 bin ev elektriksiz kaldı, 9 binden fazla kişi yardım çağrısında bulundu. Başbakan Scott Morrison, ‘yüzyılda bir’ meydana geldiği belirtilen sel felaketinde sular altında kalan binlerce evin ve arabanın, kapatılan okulların ve havaalanlarının bulunduğu Townsville şehrini ziyaret etti. Sel suları bazı bölgelerde azalırken, Morrison sel sonrasında yeniden toparlanmanın zor olacağı konusunda uyararak, evlerini kaybeden ailelere, “Bir süre için hayat zor geçecek, sadece bir süre” dedi.

YAĞIŞLAR SÜRECEK
Queensland Meteoroloji Bürosu’ndan Richard Wardle, “Önümüzdeki birkaç gün boyunca çok şiddetli yağışlar bekleniyor, bununla birlikte yüksek miktarda sel riski var” açıklamasında bulundu. Yetkililer, bazı bölgelerde sular çekilmeye başladığında, timsahlarla karşılaşma riski nedeniyle insanları uyardı. Queensland eyaleti Başbakanı Annastacia Palaszczuk, halkı, sel sularında yüzmeye gitmemeleri konusunda uyararak, “Temizleme işlemine başladığınızda kapalı botlar giydiğinizden ve herhangi bir çizik veya yaraya maruz kalmadığınızdan emin olmalısınız” dedi.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1131
Amerikan Doları
5,835
Euro
6,5489
İngiliz Sterlini
7,3075
BIST
101849
Altın
266,079
Son Güncelleme: 21.07.2019 11:21