Gündem

Başbakan olayı doğruladı: Avustralya Federal Parlamentosuna siber saldırı

 

Avustralya’da parlamentonun bilgisayar sistemine siber saldırıda bulunulduğu bildirildi.Federal Parlamento’nun bilgisayar ağına yönelik saldırının Çin kaynaklı olabileceği bildirildi.

Avustralya‘nın güvenlik ajansları, Federal Parlamento’nun bilgisayar ağına, muhtemelen yabancı bir ülkeden kaynaklandığı sanılan siber saldırıyla ilgili araştırma başlattı. Parlamento yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, kimliği henüz belirlenemeyen bilgisayar korsanlarının, Parlamento’nun bilgisayar ağına sızmaya çalıştığının tespit edildiğini bildirdi. Saldırıda Parlamento’ya ait verilerin çalınıp çalınmadığına ilişkin henüz bir kanıt olmadığının vurgulandığı açıklamada, “ilgili kurumların konuyu soruşturduğu” kaydedildi.

BAŞBAKAN KONUYU DOĞRULADI

Öte yandan Federal Başbakan Scott Morrison, saldırıda hedef alınan herhangi bir Federal Hükümet dairesi veya ajansı olmadığını söyledi, ancak Parlamento Binası’na yönelik saldırı konusunda bilgi vermekten kaçındı. Başbakan Morrison, “Saldırının kaynağı veya niteliği konusunda şu anda ayrıntılı yorumda bulunmak istemiyorum. Elimizde daha fazla bilgi mevcut olduğunda, daha fazla ayrıntı verecek konumda olacağız” dedi. Bu arada saldırı bakanlar ve personelinin bilgisayar sistemini etkilemediği ancak İşçi Partili politikacılar ve kilit milletvekilleri, saldırı sonrasında e-postalarına aralıklı olarak erişebildiklerini söylerdi. Ayrıca, Parlamento’nun tüm bilgisayarlarının giriş şifrelerinin değiştirildiğini açıklandı.Avustralya Sinyaller Direktörlüğü, bilgisayar ağındaki ihlal tespit edilir edilmez, bilgilere ulaşımı azaltmak ve zararı en aza indirmek için gerekli adımların hemen atıldığını bildirdi.

 

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1782
Amerikan Doları
5,83
Euro
6,5543
İngiliz Sterlini
7,5785
BIST
96886
Altın
238,441
Son Güncelleme: 19.04.2019 06:43

Reklam