Avustralya, Dış Haberler

Çin’deki zulüm protesto edildi: Uygurlar, Avustralya hükümetine çağırıda bulunarak destek istedi

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Halkına uyguladığı baskıcı politikalar Avustralya’nın Melbourne şehrindeki Çin Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.

Avustralya Doğu Türkistanlılar Derneği tarafından düzenlenen gösteriye, ülkede yaşayan Uygur Türklerinin yanı sıra Avustralyalı Türkler ve farklı etnik kökenlerden Müslümanlar da destek verdi. Avustralya,  ve Doğu Türkistan bayrakları ile Melbourne’ün Toorak semtindeki Çin Başkonsolosluğunun karşısında toplanan göstericiler, Uygur Halkına yönelik baskıların bir an önce durdurulmasını istedi. Gösteride yapılan konuşmalarda, Pekin yönetiminin uygulamaları kınanırken, “Doğu Türkistan’a özgürlük”, “Çin dışarı”, “Uygurlara özgürlük”, “Uygurları öldürmeyi durdurun” ve “Özgürlük istiyoruz” şeklinde sloganlar atıldı.
Adelaide Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Nur Muhammed Türkistani, Çin yönetiminden Uygurlara yönelik baskılarını bir an önce durdurmasını istedi. Uygur Türklerine yapılan uygulamaların insan haklarına aykırı olduğunu, milyonlarca Uygur’in tutuklanarak toplama kamplarında zulme uğradığını dile getiren Türkistani, “Biz Avustralya hükümetine buradan çağrıda bulunuyoruz, Avustralya hükümetinden, parlamentosundan, başbakanından isteğimiz Çin zulmüne karşı dur diyeceksiniz. Çünkü bu sadece Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin hakkı değil, insan haklarıdır.” dedi.
HER MÜSLÜMAN BİR ŞEY YAPMALI
Öte yandan gösteriye destek veren ve yeryüzünde yaşayan herkesin Uygurlara yapılan baskılara karşı çıkması gerektiğini belirten Avustralyalı Türklerden Seyfi Seyit, “Çin, dünyanın en güçlü ekonomisi oldu ve herkes Çin’den korkuyor ama bizim Allah’tan korkmamız lazım, Allah rızası için, her Müslüman bir şey yapmalı. Mesela Çin mallarını boykot etmek lazım.” dedi. Yaklaşık 2 saat süren protesto, okunan duanın ardından sona erdi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,925
Amerikan Doları
0,59993
Euro
6,4379
İngiliz Sterlini
7,0419
BIST
95286
Altın
5,808
Son Güncelleme: 20.08.2019 00:45