Ekonomi, Manşet

Kuyruklu ekonomi, sınırlı demokrasi : Et yerken otu da bulamaz olduk

İstanbul ve Ankara’da belediyeler, düşük fiyattan gıda satışına başladı. Tanzim satış çadırlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar ise sınırlı kilo ile verilen sebze ve meyve için saatlerce bekledi: “Et yerken otu bile bulamaz olduk.”

İstanbul ve Ankara’da belediyeler, hükümetin enflasyonla mücadele planı kapsamında düşük fiyattan gıda satışına başladı. Erdoğan, benzer bir uygulamanın temizlik ürünleri için de hayata geçirileceğini açıkladı. Belirtilen kiloların dışında sebze ve meyve alamayan vatandaşlar ise “Et yerken otu bile bulamaz olduk” dedi. DW Türkçe‘nin haberine göre, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri, hükümetin açıkladığı enflasyonla mücadele planı kapsamında kurduğu tanzim satış noktalarında düşük fiyattan sebze meyve satışına başladı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Üreticiden Tüketiciye Doğrudan Sebze” sloganıyla 34 ilçede 50 ayrı noktada satış gerçekleştiriyor.

İSTANBUL’DA SINIR 3 KİLO

İstanbul’da İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in katılımıyla ilk satış Bayrampaşa’da yapıldı. Başlatılan projeyle ilgili konuşan Baraçlı, “Tanzim satış uygulamamız sabah saat 10 ile akşam 19 arasında yapılacak. Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak uygulamayı ilk başta yedi sebze ile başlatacağız. Satışlarımıza toptan alınıp stoklama yapılmaması için üç kiloluk sınırlama getirdik” dedi.İBB, kurulan mobil noktalarda şu an domates, biber, salatalık, soğan, patates, elma ve portakal satıyor.

‘BU MALLARI TEMİN EDİYORUZ’

İBB Genel Sekreteri Balaçlı, “Bu çalışmanın devamlılığı vatandaşlarımızın talebine bağlı olarak sürecek. Bu mallar Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile sürekli temas halinde olacağız. Bu noktada tarım kredi kooperatifleriyle birlikte bu malları temin ediyoruz. Bu malların tonları da talebe göre değişecek. Satış noktalarında ürünler bitmeye yaklaştığında depomuzdan temin edeceğiz. Lojistik tedbirlerimiz her daim olacak” ifadesini kullandı.

ANKARA’DA DA KUYRUKLAR DÖNEMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise kentteki 15 ayrı yerde tanzim satış noktası kurdu. Büyükşehir Belediyemiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda vatandaşlara uygun fiyatta sebze satışı için harekete geçti. Başkent’te ilk etapta 15 noktaya kurulan Halk Sebze Tanzim Satış Çadırları, bugünden itibaren ürün satışlarına başladı.AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Keçiören ilçesindeki bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, belediyelerin kurduğu tanzim satış noktalarının açılmasına değindi. Söz konusu noktalarda fiyatların neredeyse yarı yarıya inmiş durumda olduğunu belirten Erdoğan, “Bunlarla da kalmayacağız, temizlik malzemelerinde de buna gireceğiz” dedi.

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,9313
Amerikan Doları
0,60001
Euro
6,4391
İngiliz Sterlini
7,0465
BIST
95286
Altın
5,808
Son Güncelleme: 20.08.2019 01:45