Avustralya

Devlet Denetim Komisyonu raporu yayınladı: İçişleri Bakanlığı, vatandaşlık süreciyle ilgili yavaş hareket ediyor

Devlet Denetim Komisyonu, yayınladığı bir raporda, vatandaşlık sürecinin bazı aksaklıklardan dolayı başvuru sahiplerini mağdur ettiğini açıkladı.

Raporda, İçişleri Bakanlığı hedefinin, başvuruların yüzde 80’ini, 80 gün içinde tamamlamak olduğuna dikkat çekti.Ancak, 2017 ile 2018 yılları arasında, vatandaşlık başvurularının sadece yüzde 15’inin 80 gün içinde tamamlandığının tespit edildiğini açıkladı. Raporda şunlar dikkat çekildi;“Son yıllarda vatandaşlık talebindeki artışta, Avustralya’ya nitelikli vizeyle gelen kişilerin iyi destekleyici belgeler sundukları başvurular önce çıktı” Bu arada denetimde, başvuranların güvenlik soruşturmasının umzmasına ve işlemlerin gecikmesinde önemli bir rol oynadığı vurgulanırkan, personelin etkin şekilde istihdam edilmediğinin de altı çizildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SUÇLAMALARA KABUL ETMEDİ

Öte yandan raporda, Avustralya vatandaşı olmak isteyen kişilerin başvurularının verimli bir şekilde ele alınmadığına dikkat çekilirken, İçişleri Bakanlığı ise; rapordaki tespite karşı çıktı. Bakanlık vatandaş olma süresini, başvuruda bulunmaktan vatandaşlık törenine katılmaya kadar hesaplandığına dikkat çekerken, ulusal güvenlik nedeniyle son üç yılda getirilen tedbirlerin de  bu sonuçlara yol açtığını savundu. Rapora yazılı cevap veren İşiçşelir Bakanlığı;“Avustralya’nın ulusal güvenliğini ve toplum emniyetini koruma amacıyla, son 3 yılda alınan önemli tedbirler bu sonuçları vermektedir. Her zaman hızlı harket yerine, bu çabalara öncelik vereceğiz” dedi. İçişleri Bakanlığı, rapora cevaben yaptığı açıklamasının devamında, reddedilen vatandaşlık başvurularının oranının, 2014 ile 2015 yılları arasındaki yüzdelik 3,4 iken, burakamın  2018 ile 2019’un ilk aylarında yüzde 6,8’e çıktığını hatırlattı.Bu arada Devlet denetim Komisyonu, devlet ombudsmanı, Avustralya Mülteci Konseyi’nin ve diğer kuruluşların vatandaşlık başvuru sürecinin süresi üzerine dile getirdiği kaygılar üzerine harekete geçerek, rapor hazırladı.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,925
Amerikan Doları
0,59993
Euro
6,4379
İngiliz Sterlini
7,0419
BIST
95286
Altın
5,808
Son Güncelleme: 20.08.2019 00:45