Amerika, Ekonomi

Erdoğan’ın borç verdik yalanını bitiren yazışmalar: IMF’ye sordum borç verdiniz mi?

Türkiye’nin IMF’den 200 milyar dolar borç para almak için görüşme yaptığı tartışmaları sürüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim meydanlarında ve dün katıldığı bir televizyon yayınında ‘IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi’ iddiasını tekrar gündeme getirdi.Konuyu daha önce resmi yazışmayla IMF’ye soran Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker, 2017’de IMF yetkililerin resmi yazısıyla Erdoğan’ın yalanını ortaya koyduğunu hatırlattı.IMF’nın Ankara Temsilciliği aracılığıyla kendisine verdiği cevabı hatırlatan
Cem Toker twitter hesabından bu belgeleri paylaştı.Toker, Erdoğan ısrarla IMF yalanını sürdürünce şu paylaşımı yaptı: “IMF’ye yazdım sordum, Türkiye’den borç istediniz mi? Resmi yanıt: 2008 kriz sonrası ek kaynak arttırım kararına Türkiye ‘moral’ destek verdi diyorlar. Kasım 2017 kaynak aktaranlar listesinde, Yunanistan bile var ama Türkiye görünmüyor. Yazışmam ve gelen yanıt ektedir.”

IMF: TÜRKİYE SADECE 2008’DE MORAL DESTEK VERDİ; BORÇ ALMADIK!

Erdoğan’ın “IMF’den borç alıyordu, şimdi biz IMF’ye borç veriyoruz” söyleminin gerçek olmadığını ortaya çıkaran yazışmalarda, 2008 kriz sonrası ek kaynak arttırım kararına Türkiye’den sadece  ‘moral’ destek verildiği bilgisi yer alıyor. Kasım 2017 kaynak aktaranlar listesinde, Yunanistan bile var ama Türkiye görünmüyor.

 

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN: 450 MİLYAR DOLAR BORÇ VARKEN; ERDOĞAN’A KİM İNANIR!?

Tartışmaya katılan İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Erdoğan’ın yalan söylediğini belirtti. Erdoğan’ın meydanlarda tekrar etmeye başladığı, “IMF’ye artık borcumuz yok. Onlar bizden istedi. 5 milyar dolar verecektik, sonra Türklerden para aldılar, diye rezil oluruz diye vazgeçtiler” sözlerine gönderme yapan Türkkan,  AKP Genel Başkanının IMF yalanını bir kez daha gündeme getirdi. Türkkan “Türkiye’nin 450 milyar dolar borcu varken, milletten bu ifadelere inanmasını beklemek….!” paylaşımında bulundu; IMF’nin resmi yazıyla bunu yalanladığını hatırlattı.

AKP VE ERDOĞAN’IN YENİ SEÇİM KAMPANYASI

Ekonomik kriz ve yükselen enflasyonla ilgili halka doyurucu açıklama getiremeyen AKP ve Erdoğan, yerel seçim kampanyasını ‘IMF’ye borç bitti, ne olduysa ondan sonra oldu’ söylemi ile yürütüyor. Gezi olaylarından, terör hadiselerine, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalına kadar birçok gelişmeyi IMF’ye borç ödenmesine bağlıyor.

200 MİLYAR DOLAR İDDİASI IMF TARAFINDAN YALANLANMADI

Geçtiğimiz günlerde Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan, hükümete yakın kaynaklara dayandırarak AKP’nin seçim öncesi 20 milyar dolar, seçim sonrası 200 milyar dolarlık bir borç talebi ile IMF ile masaya oturduğu iddiasını gündeme getirmişti. İddiayı IMF kaynakları resmi olarak yalanlamadı.LDP Lideri Cem Toker’in IMF ile yaptığı yazışmalardaki orijinal belgeler şöyle:

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8953
Amerikan Doları
0,75933
Euro
7,9372
İngiliz Sterlini
8,7681
BIST
118485
Altın
7,018
Son Güncelleme: 06.07.2020 22:33