Gündem, Uzak Doğu

Gülen’den Yeni Zelanda’ya taziye mesajı: Terör vahşettir, çözümü insanlığın el ele vermesidir

Fethullah Gülen Hocaefendi, Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan ve 49 kişinin ölümü ve 20 kişinin yaralanmasıyla neticelenen terör saldırısı nedeniyle taziye ve kınama mesajı yayınladı.

Saldırıyı derin bir teessürle öğrendiğini ifade eden Gülen, “Bu hain saldırıyı şiddetle tel’in ediyor ve saldırıda şehit düşen masumlara Cenab-ı Hakk’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil ve yaralılara da acil şifalar diliyorum.” dedi.

HANGİ İNANCIN ARDINA SIĞINILIRSA SIĞINILSIN; TERÖR VAHŞETTİR

Gülen mesajında dünyanın değişik yerlerinde meydana gelen cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarını hedefleyen terör saldırılarına bir yenisinin eklediğine dikkat çekti ve çözümün el ele verilmesi olduğunu ifade etti: “Kendisini yer yer İslamofobi, Antisemitism, Hristiyan düşmanlığı, yabancı düşmanlığı veya başka şekillerde gösteren problemin temelinde yatan ön yargı, korku ve nefret psikolojisi bir insanlık problemidir. Hangi anlayış veya inancın arkasına sığınılarak yapılırsa yapılsın, terör aslında vahşettir ve çözümü de insanlığın el ele vermesidir.”

Fethullah Gülen’in mesajının tam metni şöyle:

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki iki camiye yapılan ve 49 kişinin ölümü ve 20 kişinin yaralanmasıyla neticelenen terör saldırısını derin bir teessürle öğrendim. Bu hain saldırıyı şiddetle tel’in ediyor ve saldırıda şehit düşen masumlara Cenab-ı Hakk’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil ve yaralılara da acil şifalar diliyorum.
Müslümanların haftalık bayramı sayılan mübarek Cuma gününde, ibadetlerini yaptıkları esnada meydana gelen bu hain saldırı, maalesef geçtiğimiz aylarda dünyanın değişik yerlerinde meydana gelen cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarını hedefleyen terör saldırılarına bir yenisini eklemiş oldu. Kendisini yer yer İslamofobi, Antisemitism, Hristiyan düşmanlığı, yabancı düşmanlığı veya başka şekillerde gösteren problemin temelinde yatan ön yargı, korku ve nefret psikolojisi bir insanlık problemidir. Hangi anlayış veya inancın arkasına sığınılarak yapılırsa yapılsın, terör aslında vahşettir ve çözümü de insanlığın el ele vermesidir.

Çözüm adına yapılacak çalışmaların en önemli sacayağı da hepimizin ortak kimliği olan insan olma kimliğimizin bir daha hatırlanması ve içselleştirilmesidir. Hayatına korku ve nefretin yön verdiği insanların kendilerinden farklı gördüğü insanlara saldırma hastalığının tedavisi, diyalog ve eğitim yolu ile her insanı aziz tutma anlayışının yeryüzüne hakim kılınmasıdır.

Bu elim hadise vesilesiyle, bütün dünya Müslümanlarına ve vatandaşlarını kaybeden Yeni Zelanda halkına taziyelerimi sunuyorum. Cenab-ı Hakk, terörle samimi mücadele eden devlet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları ile insanlar arasında sevgi ve kardeşliği yaymaya çalışan herkesin yar ve yardımcısı olsun.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0377
Amerikan Doları
0,6226
Euro
6,5617
İngiliz Sterlini
7,7777
BIST
108659
Altın
5,909
Son Güncelleme: 05.12.2019 21:41