Avustralya

Avustralya Başbakanı Morrison: Erdoğan’nın, görüşlerinin ılımlaştığını gördük

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington Post gazetesine yazdığı makaledeki üslubunun bir ilerleme olduğunu belirterek, sözlerindeki “ılımlaşmayı” memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Morrison, “Bu konuyla ilgili dün akşam ilerleme sağlandı ve cumhurbaşkanının (Erdoğan) görüşlerinin ılımlaştığını gördük” dedi. Morrison, dün yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada sarf ettiği sözleri kınamış ve Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırmıştı.Morrison, Erdoğan’ın sözlerini “rencide edici” olarak tanımlamış ve geri alınmasını talep etmişti. Avustralya Başbakanı ayrıca Türkiye ile ilişkileri gözden geçirdiklerini ve tüm seçeneklerin masada olduğunu da söylemişti.Erdoğan, bu hafta içerisinde yaptığı konuşmada, “İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” demişti.Erdoğan, Washington Post gazetesinde dün yayımlanan makalesinde ise Yeni Zelanda’da 50 kişinin ölümüne neden olan saldırıların zanlısı ile Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) “aynı kumaştan” olduğunu yazmış ve Yeni Zelanda Başbakanı Jucinda Ardern’i “cesareti, liderliği ve samimiyetinden” dolayı övmüştü.

Altun: Erdoğan’ın sözleri bağlamından çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın ifadelerinin “bağlamından çıkartıldığını” ve bu sözlerin hedefinin Yeni Zelanda saldırılarının zanlısı olduğunu söyledi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0172
Amerikan Doları
5,699
Euro
6,3903
İngiliz Sterlini
7,1015
BIST
101840
Altın
259,957
Son Güncelleme: 22.07.2019 11:48