Amerika

Anneler Günü: Bugün cezaevlerini, işkencelerle hamile ve hasta anneler ile çocuklara cehenneme çevirdiler

Bugün ‘Anneler Günü’. Türkiye cezaevleri 15 Temmuz sonrası başlatılan cadı avı sonucunda adeta cehenneme çevrildi. Tutuklu hamile kadınlar cezaevinde doğumu bekliyor.

 

Yüzlerce çocuk ve bebek annesiyle cezaevlerinde büyüyor. Tutuklu kadın sayısı 10 binden fazla. İşkence kötü muamelenin yanında cezaevinde eşleri tutuklu olduğu için dışarıda hayata tutunmaya çalışan binlerce aile var. Sürecin en büyük mağdurları ise kadınlar, çocuklar ve hasta tutuklular.

Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sezgin Tanrıkulu’nun neredeyse hergün gündeme getirdiği Türkiye cezaevelerindeki kötü muaemele, insan hakları ihlalleri, işkence ve zulümler bitmek bilmiyor. Yakınları ise milletvekilleri ve sosyal medya aracılığıyla cezaevindeki hak ihlallerini duyurmaya çalışıyor. Gözaltında ve tutukluluk aşamasında mağdur edilen onlarca kadın, çocuk, hasta tutuklu bulunuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili  Sezgin Tanrıkul’nun yayınladığı “Türkiye’de İnsan Hakkı İhlalleri Nisan 2019 Raporu”na göre, cezaevlerinde bir yılda kayıt altına alınailmiş 69 işkence vakası, 186 kez işkence ve kötü muamele yasağına aykırı davranış tespiti var.

İşte o mağduriyetlerden bir kısmı:

9 AYLIK HAMİLE KADIN CEZAEVİNDE DOĞUMU BEKLİYOR

Hatice Şahnaz, hamile olduğu halde aylardır tutuklu. Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şahnaz’ın doğumuna günler kaldı. Türk Ceza Kanunu’na göre hamile kadınlar hiçbir şekilde tutuklanamayacakları halde cezaevlerine atılıyor. Bunun son örneklerinde biri de Hatice Şahnaz. Üç haftalık hamile iken eşi tutuklanan Hüseyin Şahnaz, sosyal medyadan, “TC Anayasası’na göre hamile bir kadın gözaltına alınamaz, tutuklamaz. Doğumdan itibaren 6 ay cezasının ertelenmesi gerekir. Fakat eşim tüm hamilelik sürecini cezaevinde geçirdi. Anayasa’nın bu maddesini neden dikkate alınmıyor?” diye soruyor. 6 yıl 10 ay ceza verilen Hatice Şahnaz’ın doğumuna sadece 9 gün kaldı.

KALP HASTASI EŞİ TUTUKLU BAZLAMA İLE ÇOCUKLARINA BAKIYOR, OĞLU OKULUNU DONDURDU

Öğretmen Malik Demir, 15 aydır tutuklu ve kalp rahatsızlığı var. 12 Haziran’da mahkemesi var. Eşi feryat ediyor: “Evim kira, bazlama yaparak geçinmeye çalışıyorum-geçinemiyorum. Çocuklarımın baba feryadını durduramıyorum. Sol baştaki  (aşağıdaki fotoğrafta) oğlum imkansızlıktan okulu dondurdu”

6 AYLIK EFLİN BEBEK ANNESİYLE GÖZALTINDA

Büşra Şerif ve eşi İsa Şerif geçtiimiz günlerde gözaltına alındı. 6 Aylık bebekleri Meryem Eflin annesiyle birlikte gözaltında İzmir’e getirildi. Baba İsa Şerif Turgutlu’da gözaltında. Doğuştan beri sağlık problemleri çeken Eflin Bebek, annesiyle. Annesi tutuklanırsa cezaevindeki 700’den fazla bebek ve çocuğa bir yenisi daha eklenecek.

TİROİD HASTASI TEKRAR CEZAEVİNE DÖNECEĞİ İÇİN AMELİYAT OLAMIYOR

Uşak Cezaevi’nde aylardır tutuklu bulunan Figen Osma’nın acilen tiroid ameliyatı olması gerekiyor. Hastalığına dair müracaatlar, sağlık raporlarına rağmen salıverilmedi. Ameliyat sonrası tekrar cezaevine döndüğünde hijyen şartları sağlanamayacağı için ameliyatını tehir etmek zorunda kalıyor.

ANNESİNİ AYDA BİR KERE, 40 DAKİKA GÖRMEK İÇİN 18 SAAT YOL GİDİYOR

Antalya Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sümeyra Öztürk’ün eşi de mahkum. 90 gündür bebeğinden ayrı kalan Sümeyra Öztürk tutuklandığında minik yavrusu sütten ayrılamamış. Annesini bulamadığı için anneannesinden süt emmek istemiş. Her ay annesini sadece 40 dakika görebilmek için 18 saat yol gitmek zorunda. Son görüşte annesinin kucağında 10 dakika uyuyakalmış.

ERGENEKON SAVCISI PEKGÜZEL’İN EŞİ CEZAEVİ YOLUNDA VEFAT ETTİ

Ergenekon Davası’nın savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in eşi Firdevs Pekgüzel, geçtiğimiz günlerde cezeevi ziyaretine giderken trafik kazasında hayatını kaybetti. 3 Ağustos 2018 tarihli son duruşmada 7 yıl 6 ay hapse mahkum edilen savcı Pekgüzel’in Adana’da tutuklu olması nedeniyle aile görüş için sürekli yolculuk yapıyordu. Cezaevleri nakilleri uygulanmadığı için benzer şekilde trafik kazalarında hayatını kaybeden bir çok tutuklu yakını bulunuyor.

 

VERTİGO VE TANSİYON HASTASI KADIN TEK BAŞINA HÜCREDE

Yüksek tansiyon ve vertigo hastası Fadime Karyağdı, 31 aydır tutuklu. Geçtiğimiz günlerde hiçbir gerekçe gösterilmeden tek kişilik hücreye atıldı. Ağır hastalığı ve ilaç tedavisi ihtiyacına rağmen hem tutuklu hem de İzmi Şakran Cezaevi’nde hücrede tutuluyor.

1 YAŞINDAKİ MAHİR BEBEK ANNESİYLE CEZAEVİNDE

Bir yaşındaki Mahir bebek annesiyle birlikte tutuklu. Annesi Gülnur gibi babası Özgür Sayım da tutuklu. Mahir bebek diğer yüzlerce tutuklu bebek ve çocuk gibi cezaevinde büyüyor.

ALANYA’DAKİ TUTUKLULARA CEZAEVİNDE RİSALE YASAĞI

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bildirdiğine göre, Alanya Mahmutlar Cezaevi’nde talepleri geri çevrilerek, Risal-i Nur kitapları verilmiyor. Atölye çalışmalarına siyasi mahkumler çıkarılmıyor, birçok hakkı gaspediliyor. Gergerlioğlu’nun ‘hukuksuzluğa son verin’ çağrılarına Adatel Bakanlığı (@adalet_bakanlik) kulak tıkıyor.

 

AYŞE ÖĞRETMEN:

ANNESİZ KALAN SADECE DERAN DEĞİL, 700’DEN FAZLA ÇOCUK CEZAEVİNDE

Ayşe Öğretmen olarak kamuoyunun tanıdığı Ayşe Çelik ‘çocuklar ölmesin’ sözleri nedeniyle ceza almıştı. Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra tahliye olan Ayşe Öğretmen, T24’e verdiği röportajında “Annesiz kalan sadece Deran değil” dedi. ‘Terör propagandası’ suçlamasıyla hakkında dava açıldı. 15 ay hapis cezası aldı. Son üç yılda hayatında çok şey değişti. İşsiz kaldı, bebeği oldu ve cezaevine girdi. Yeni doğan çocuğunun olması nedeniyle cezasının infazı ertelendi. AYM başvurusu karara bağlanmadığı için ertelenen süre bitti ve yeniden cezaevine girdi. Bu kez kızı Deran’ı yanına almadı.

Cezasının infazı nedeniyle 22 gün boyunca tutukla kalan Çelik, “Girdiğim koğuşta benimle beraber 43 yetişkin, 8 çocuk vardı. 6 çocuk 0-1 yaş arasındaydı. Onları görünce canımdan can gitti. Düşündüğünü yazan ve söyleyen tüm yazarların, aydınların, avukatların, gazetecilerin, akademisyenlerin, öğrencilerin, siyasetçilerin, annelerin özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.” diye yaşananları anlattı. Ayşe Öğretmen şunları söyledi:

“Kızım tekrar annesiz kalacaktı. Beni tanıyor, yürümeye başlamıştı. Benden 1 dakika bile ayrılamayan yavrum annesiz nasıl yapar diye düşündüm. Ne yapacağıma zor da olsa karar vermeye çalışıyordum. Cezaevi şartları yetişkinler için ağırken bir çocuğun özellikle sağlık sorunları olan bir bebeğin orada kalması ciddi sorunlar barındırıyordu. Hasrete katlanmak zordu ama kızımın hem psikolojisi hem de sağlığı açısından bunu yapmam gerekiyordu. Elbet bu kara günler geçer diye de umudumu diri tutuyordum. Fakat annesiz kalan sadece Deren değil. 700’den fazla çocuk annesi ile cezaevinde. Ve sayısını bilmediğim çocukların ise anneleri cezaevinde…”

ADALET BAKANLIĞI 91 YENİ CEZAEVİ İNŞAA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Mart 2019 itibariyle Türkiye’de; 313 kapalı, 75 açık, 9 kadın kapalı, 8 kadın açık, 7 çocuk kapalı, 5 çocuk eğitimevi olmak üzere toplam 396 ceza infaz kurumu bulunuyor. Bu kurumların toplam kapasitesi ise 220 bin 8 kişi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle cezaevinde 232 bin 340 kişi vardı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Kasım 2018’de açıkladı son verilere göre ise cezaevlerinde 260 bin 144 kişi bulunuyor.Adalet Bakanlığı, 9 milyar lira yatırımla 48 yeni cezaevinin yapımını sürdürüyor. İktidar, iki yıl içinde 13 milyar lira harcayarak 91 yeni cezaevi inşa etmeye çalışıyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 09:25