Avustralya, Gündem

Başbakan’dan ilk ev alacaklara kredi müjdesi: Konut satışlarındaki yüzde 20’lik ödeme şartı yüzde 5’e iniyor

Başbakan Morrison, söz konusu planla yılda 125 bin dolardan daha az kazanan genç bekârların ve yılda 200 bin dolardan az kazanan çiftlerin ilk kez emlak piyasasına girmelerinin mümkün olacağını belirtti.

Avustralya Halkı 18 Mayıs Cumartesi günü genel geçime gidiyor. Sandığa günler kala, iktidardaki Liberal Koalisyon Hükümeti ve Ana Muhalefet İşçi Partisi’nin ortak hedefi genç seçmenin desteğini almak. Federal Başbakan Scott Morrison, genel seçimlere bir hafta kala resmen seçim kampanyasını başlattı. Başbakan  Morrison, sandığa günler kala, seçim kampanyasını ülkenin ikinci büyük şehri Melbourne’dan başlattı. Morrison açıklamasında, bilhassa ev alamayan gençlere yönelik vaatlerini sıraladı.Scott Morrison, seçim vaadi olarak,  ilk kez ev alacak şahısların bundan böyle, yüzde 5 depozito biriktirmeleri anlamına gelen yeni bir program başlatacaklarını söyledi.

GELECEK YIL BAŞLAYACAK: İLK EV ALANLAR YÜZDE 5 PEŞİNAT VERECEK

Morrison, “Destek, kredi süresince devam edecek” dedi. Başbakan Morrison, söz konusu planla yılda 125 bin dolardan daha az kazanan genç bekârların ve yılda 200 bin dolardan az kazanan çiftlerin ilk kez emlak piyasasına girmelerinin mümkün olacağını belirtti. Programın gelecek yıl başlayacağını ve hükümetin ilk ev süper tasarruf programı ve diğer eyalet bazlı girişimlerle beraber yürütüleceğine dikkat çeken Morrison, benzer bir programın Yeni Zelanda’da birkaç yıldır başarıyla yürütüldüğünü hatırlattı. Hali hazırda satın alınan emlak değerinin yüzde 20’lik kısmının peşin olarak ödendiğini yeni plana göre bu rakamın yüzde 5 olacağını söyleyen Morrison, aradaki farkın ise devlet tarafından karşılandığına dikkat çekti.

EMLAK KONSEYİ: TEKLİF AKILLI VE YERİNDE

Bu arada yeni programın, emlak piyasasına yeni bir canlılık kazandırmanın yanında, ev hayalini kuranları için güzel bir gelişme olduğu kaydedildi. Başbakan Morisson’un açıklamalarını değerlendiren Emlak Konseyi, depozito planının yerinde ve akıllı bir teklif olduğunu, söz konusu adımla inşaat sektörüne canlılık kazandırılacak, güven getireceğini söyledi. Ayrıca Morrison, Liberal-Ulusal Koalisyonunun odak noktasının ekonomi olduğunu vurguladı.Morrison, “Avustralya’nın, insanların daha fazla yatırım yapmaya teşvik eden, daha fazla istihdam sağlayan, inovasyona dönük, herkesin güven içinde çalışacağı bir ekonomiye ihtiyacı olduğunu” ifade etti.

LİBERALLER, İŞÇİ PARTİSİNİN GERİSİNDE

Bu arada son dönemde, koalisyon ortakları arasındaki fikir ayrılıklarından dolayı Morisson’un bu seçimleri kaybedeceği yönündeki beklentiler büyüyor. 18 Mayıs’ta yapılacak genel seçimleri için yapılan anketlerde iktidardaki Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümeti, Ana Muhalefetteki İşçi Partisinin gerisinde görünüyor.

MORRİSON’A YUMURTALI PRATESTO

Geçen hafta seçim çalışmaları kapsamında, Ülke Kadınlar Birliği (CWA) tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Morrison’a yumurtalı saldırıda bulunulmuştu. İsmi açıklanmayan 25 yaşındaki genç bir kadın elinde tuttuğu yumurtayı, basın mensuplarına açıklamada bulunan Scott Morrison’un kafasına atmıştı.Avustralya’da 3 yılda bir yapılan genel seçimlerde, 16 milyon 424 bin 248 seçmen, ülkeyi gelecek 3 yıl boyunca yönetecek hükümeti belirlemek üzere sandık başına gidecek.

MORRİSON ESKİ BAŞBAKAN’IN İSTİFASIYLA GÖREVE GELMİŞTİ

Ülkede 2 Haziran 2016’da yapılan bir önceki genel seçimlere dönemin Başbakanı Malcolm Turnbull yönetiminde giren Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümeti, 150 sandalyeli parlamentoda 76 milletvekili çıkartarak yoluna devam etmişti.Ancak Başbakan Turnbull ile görüş ayrılığına düşen milletvekilleri, parti içinde yapılan liderlik oylamasında Hazine Bakanı Scott Morrison’u Başbakan olarak seçmişti.Görevden indirilen Malcolm Turnbull, aktif siyaseti bıraktığını açıklayarak, milletvekilliğinden istifa etmişti.ZAMAN-Avustralya- Euronews

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 08:25