Dış Haberler, Teknoloji

Facebook raporu: 2,4 milyar aktif kullanıcıdan yüzde 5’i ‘sahte’ hesap

Sosyal medya platformu Facebook sahte hesaplara karşı mücadele etmeye devam ediyor.Amerikalı şirketin perşembe günü yayımladığı rapora göre sosyal medya ağında bulunan hesapların yaklaşık yüzde 5’inin ‘sahte’ olduğu tahmin ediliyor.

Facebook’a göre, bu hesapların tespit edilmesi oldukça kolay ve bu nedenle yanlışlıkla gerçek hesapların silinme ihtimali düşük.Rapora göre Facebook, standartlarına uymayan içerikleri bulmak için ağırlıklı olarak yapay zeka teknolojilerini kullanıyor. Silinen sahte hesapların yüzde 98,5’i yapay zeka tarafından saptanırken, istenmeyen içeriklerin neredeyse hepsi yine bu algoritmalar sayesinde bulundu.

Avrupa seçimleri önce ‘sahte hesap’ enflasyonu

Geçtiğimiz günlerde, İnsan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu Avaaz, son üç ayda Facebook’u aşırı sağcı sahte içerik üreten Avrupalı sayfa ve grupların bastığını duyurmuştu.Avrupa seçimleri öncesi yayınlanan Avaaz’ın raporu ardından Facebook, ürettiği sahte içerikler günde ortalama 6 milyon kez görülen 77 sayfayı kapatmıştı. Bu sayfaların sahte içerikleri son üç ayda ise yarım milyardan fazla görüldü.Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı 2,4 milyar kişiye ulaştı.euronews

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1764
Amerikan Doları
6,072
Euro
6,8109
İngiliz Sterlini
7,6501
BIST
90787
Altın
260,669
Son Güncelleme: 16.06.2019 08:38

Reklam