Avrupa, Politika

Avrupalı seçmenden geleneksel partilere darbe: 5 maddede AP seçimlerinden çıkan sonuçlar

Avrupalılar, geleneksel partileri tehdit eden aşırı sağ ve popülistlerin gölgesinde sandığa gitti. Avrupalı seçmen yüzde 51 katılım oranıyla (2014’te yüzde 42) ile sandığa son 20 yılın en yoğun ilgisini gösterdi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde beklendiği üzere geleneksel merkez sağ ve merkez sol partiler büyük kayıp yaşadı. İlk sonuçlara göre Parlamentodaki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi (PPE) 180 sandalyenin sahibi oldu. Bu sonuç 2014 seçimlerine göre 41 sandalye kaybedildiğini gösteriyor.Benzer şekilde Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) da 152’de kaldı. Sosyal Demokratlar 2014 seçimlerinde 191 sandalye kazanmıştı.Aşırı sağcıların çıkış yapması bekleniyordu ancak Yeşiller’in özellikle Almanya ve Fransa’daki başarısı ‘sürpriz’ olarak değerlendirildi.Yeşiller grubu 2014’te sahip olduğu 50 sandalyeyi 67’ye çıkardı.

Almanya’da Yeşiller’den büyük sürpriz

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i destekleyen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) sandık çıkışı anket sonuçlarına göre yüzde 28 oy aldı. Bu birlik 2014 seçimine göre yüzde 8 puan kaybetti.İkinci sırada yüzde 20,5-22 aralığında Yeşiller yer alıyor. Bu partinin 2014’teki oy oranı yüzde 10.7’ydi. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oyunu yüzde 7’den yüzde 10.5’e çıkardı.

Fransa’da aşırı sağ zaferini ilan etti: Le Pen Macron’u yendi

Fransa’da sandık çıkışı anketlerine göre aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi “Rassemblement national” (Ulusal Birlik) yüzde 23.2 oy oranıyla ilk sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi LREM ise yüzde 21.9 ile ikinci sırada kaldı.Sonuçların açıklanmasının ardından basının karşısına geçen Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Macron’a çağrıda bulunarak parlamentoyu feshedip erken seçime gidilmesini istediFransa seçimlerinde tıpkı Almanya’da olduğu gibi Yeşiller sürpriz bir sonuç elde etti. Yüzde 12.8 oy olan Yeşiller, merkez sağ Cumhuriyetçileri (yüzde 8.3) geride bıraktı. Sosyalist Parti ise yüzde 6.7 oranında oy aldı.

İtalya’da zafer göçmen karşıtı Salvini’nin

İtalya’da AP seçimlerinin galibi göçmen karşıtı, aşırı sağcı Lig partisi oldu,Matteo Salvini liderliğindeki parti sandık çıkışı anketlerine göre yüzde 26 – 31 oranında oy aldı. Koalisyonun diğer ortağı popülist 5 Yıldız Hareketi ise yüzde 18.5 – 23.0 bandında kaldı.Diğer yandan muhalefetteki Demokratik Parti’nin 5 Yıldız Hareketi’ni geride bırakarak ikinciliğe yükselmesi dikkat çekti. PD’nin yüzde 20.5 – 25.0 oranında oy alması bekleniyor.

Sosyalistler İspanya’da açık ara önde, ayrılıkçı Katalanlar da kazandı

İspanya’da zafer Sosyalistlerin. Pedro Sanchez liderliğindeki Sosyalist Parti AP seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 33’ünü aldı. Merkez sağ Halk Partisi (PP) ise yüzde 20’de kaldıBu sonuçlara göre İspanya’dan AP’ye gidecek 54 temsilcinin 18’i Sosyalist Parti’den olacak.Göçmen karşıtı Vox partisi ise ilk kez katılığı seçimlerde Brüksel’e 4 ya da 5 temsilci gönderecek.Katalonya’nın bağımsızlığı tartışmalarından dolayı İspanya’da hapis cezasına çarptırılan ve Belçika’da sürgünde yaşayan Carles Puigdemont da seçimin galipleri arasında. Ancak Puigdemon’un AP’deki koltuğuna oturabilmesi için Madrid’e dönmesi gerekiyor. Puigdemont ile birlikte, hapis cezasına çarptırılan diğer bir Katalan politikacı Oriol Junqueras de AP’ye girmeye hak kazandı.

İngiltere’de zafer Brexit Partisi’nin

Niger Farage’ın liderliğindeki Brexit Partisi oyların yaklaşık yüzde 31’ini aldı. Liberal Demokrat Parti yüzde 18.5 ile ikinci sırada yer alırken, İşçi Partisi yüzde 14 ile üçüncü sırada kaldı.Yeşiller başarılı sonuçlarına İngiltere’yi de ekledi. Yüzde 11 ile dördüncü parti konumunda yer alan Yeşiller, yüzde 8.7’de kalan iktidardaki Muhafazakarları geride bırakdı.euronews.com

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0092
Amerikan Doları
0,62065
Euro
6,4816
İngiliz Sterlini
7,6915
BIST
109142
Altın
5,822
Son Güncelleme: 12.12.2019 09:11