Dış Haberler

Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimi: Sandık çıkış anketlerine göre Tokayev kazandı

Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimi sandık çıkış anketlerine göre Kasım Cömert Tokayev, oyların yüzde 70,13’ünü alarak yarışı önde bitirdi. ‘Kogamdyk Pikir Enstitüsü’nün yaptığı anketlere göre Tokayev’in rakibi Amirjan Kosanov ise yüzde 15,39 oy aldı.

Kazakistan’da eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in görevden ayrılmasından sonra yapılan seçimlerin demokratik şartlar altında yapılmadığını öne sürerek sokağa çıkan yüzlerce protestocu ise gözaltına alındı.Nursultan Nazarbayev’in cumhurbaşkanlığından istifası üzerine Kazakistan halkı 30 yıl sonra yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gitmişti.Nazarbayev’in desteklediği iktidar partisi ‘Nur Otan’ın adayı ve geçici cumhurbaşkanı Tokayev’in seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Tokayev dışında 6 aday daha seçimlerde cumhurbaşkanlığı için yarıştı.

Nazarbayev: İktidar değişmeli

Eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise kızı Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva ile birlikte oyunu Öğrenciler Sarayı’ndaki 58 Nolu seçim merkezinde verdi, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.Nazarbayev, tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi Kazakistan’da da iktidarın değişmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yeni düşüncelerle yeni nesil gelecek ve Kazakistan’ı yeni zirvelere taşıyacak.” ifadesini kullandı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8777
Amerikan Doları
0,75512
Euro
7,9028
İngiliz Sterlini
8,7685
BIST
115748
Altın
7,021
Son Güncelleme: 04.07.2020 09:49