Gündem, Zulüm Günlüğü

AKP rejiminin ahlak anlayışı: Emniyet ‘karalama kampanyası’ dedi, tacizci polisi akladı

Üniversite öğrencisi Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz ettiği suçlamasıyla hakkında dava açılan polis memuru Sezgin S., Emniyet’in yürüttüğü disiplin soruşturmasında aklandı. Tacizin açıkça görüntülenmesine rağmen Emniyet olayla ilgili “karalama kampanyası” şeklinde açıklama yaptı.

Ankara Sakarya Caddesi’nde 16 Şubat 2016 tarihinde TAYAD üyelerinin tutuklu ÇHD’li avukatların serbest bırakılması talebiyle yaptığı eylemde gözaltına alınan Merve Demirel, polis aracına bindirilirken polisin elle tacizine uğramıştı. Görüntüler sosyal medyada yayınlanınca olay büyük yankı uyandırmıştı.

‘BASİT CİNSEL SALDIRI’ SUÇUNDAN YARGILANACAK

Derya Okatan’ın Artı Gerçek‘te yayınlanan haberine göre; Merve Demirel ve Ankara Barosu’nun yaptığı suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, polis memuru Sezgin S. hakkında iddianame düzenlerken, yanı sıra Emniyet de disiplin soruşturması başlatmıştı. Araştırmacı Soruşturmacı 2. Sınıf Emniyet Müdürü tarafından yürütülen soruşturmada Sezgin S.’ye ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.Dava dosyasına da giren disiplin soruşturması dosyasında, Merve Demirel’i gözaltına alınan polisler Sezgin S. ve Uğur K.’nin ifadeleri yer aldı.

TACİZCİ POLİS ‘ART NİYETİM YOKTU’ DEDİ

Sezgin S., savcılıktaki ifadesini yinelerken, Merve Demirel’in kıyafetlerinden tutarak gözaltı aracına bindirdiğini söyledi. Sezgin S., “art niyetinin olmadığını” ileri sürerek, iddianın Emniyet teşkilatı ve kendisini karalamak amaçlı olduğunu savundu.Demirel’i diğer kolundan tutarak araca bindiren polis memuru Uğur K. de benzer şekilde ifade verdi.

EMNİYET: KARALAMA KAMPANYASI 

Disiplin soruşturması kararında, görüntülerin de incelendiği belirtilirken, olay anlatımının Sezgin S. ve Uğur K.’nin ifadeleri ile aynı olması dikkat çekti. Kararda, ayrıca eylemde gözaltına alınan 4 kişi potansiyel “suçlu” olarak yansıtıldı: “İlimizin muhtelif yerlerinde gerçekleştirilen kanuna aykırı eylemlere katılmaları ve bu nedenle haklarında adli/idari işlemler yapılmış olduğu belirtilen…”

Emniyetin kararında, olay “karalama kampanyası” olarak değerlendirildi, Merve Demirel’in doktor muayenesinde bir şikayette bulunmaması buna gerekçe gösterildi.

‘SPONTANE BİR HAREKET’

Kararda, “Gözaltına alınan şahsın gözaltı aracına binmemek için kendisini yere atarak ve kendisine zarar verecek derecede direnişte bulunması üzerine taciz olayı ile ilgili iddia edilen hareketin spontane (kendiliğinden) istem dışı gelişen bir hareket olduğu, taciz amaçlı kasıtlı herhangi bir hareketin olmadığı, söz konusu iddia ile ilgili görüntülerin teşkilatımıza ve görevlilerimize yöneltilen asılsız ve karalama amaçlı olarak hazırlandığı anlaşıldığından…” denilerek, cezaya yer olmadığına karar verildi.

SAVCILIK ‘YETERLİ ŞÜPHE VAR’ DEMİŞTİ

Savcılık, hazırladığı iddianamede, “sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel saldırı suçundan kamu davası açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu”belirterek, Sezgin S. hakkında “Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmasını istemişti. İddianame, Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, duruşma tarihi henüz belirlenmedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8777
Amerikan Doları
0,75512
Euro
7,9028
İngiliz Sterlini
8,7685
BIST
115748
Altın
7,021
Son Güncelleme: 04.07.2020 01:27