Amerika

Gazeteci Gündem, 20 ay tutukluluğun ardından tahliye edildi

Gazeteci Mehmet Gündem, terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verilerek tahliye edildi. Gündem, 20 aydır tutuklu yargılanıyordu.

Zaman ve Milliyet gazetelerinde yaptığı röportajlarıyla tanınan gazeteci Mehmet Gündem, 20 aylık tutukluluğun ardından karar duruşmasında tahliye edildi.Gündem’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması bugün İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya Gündem ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı, dijital materyallere ilişkin bilirkişi raporunun geldiğini  belirtti. Gündem’in avukatı Ömer Faik Çetiner, müvekkilinin Bank Asya hesabı olmadığını, bilirkişi raporunda ByLock kullanmadığının tespit edildiğini, atılı suçun işlendiğine dair delil bulunmadığını belirterek beraat ve tahliyesini talep ettiklerini belirtti.

UZUN TUTUKLULUK İNFAZA DÖNÜŞTÜ

Gündem’in diğer avukatları ise uzun tutukluluğun infaza dönüştüğünü kaydederek, beraat ve tahliye  talebinde bulundu. Savcı ise daha önce açıklanan esas hakkındaki mütalaayı tekrar ederek, Gündem’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.Gündem ise, “21 aydır tutukluyum. Terörle suçlanıyorum. Bu çok ağır bir suçlama. Bugüne dek trafik cezası dışında hiçbir cezam olmadı” dedi. Kaçma şüphesinin bulunmadığını, hakkındaki soruşturmayı öğrendiğinde tatilden dönüp hemen teslim olduğunu ve serbest bırakıldığını kaydeden Gündem, şu savunmayı yaptı:

“Tekrar hakkımda gözaltı kararı çıktığında evimdeydim. Kaçma şüphem olmadığı ortadadır. Telefon kayıtlarında adı geçen isimlerin bir kısmı Zaman gazetesinde beraber çalıştığım insanlardır. Gözaltı sırasında benimmiş gibi kayda alınan telefon benim telefonum değildir. 25 yıllık gazeteciyim. Mesleğimizde iletişim esastır. 1995’ten beri aynı telefonu kullanıyorum. Toplumun her kesiminden insanla tanıştım. 2016’dan bu yana bir tarama yapılıp ‘çatı irtibatı’ bulunmak istenmiş. Oldukça geniş olan çevrem dar bir alana hapsedilmiş. 2015 yılında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’na üye olmam örgütsel bir faaliyet olarak yorumlanıyor. Üyeliğim döneminde ilgili vakfın terör örgütü statüsünde olduğuna dair bir tespit yok. Ortada suç yok, ama ben suçlanıyorum.”

HUKUK İLKELERE GÖRE İŞLER

Anayasa Mahkemesinin bazı gazeteciler hakkında verdiği ihlali kararını hatırlatan Gündem, “Hukuk şahsa göre değil, ilkelere göre işler. Doğru herkes için doğrudur. Keza yanlış da öyle” dedi.Cezaevindeyken kaybettiği babasının cenazesine izin verilmediğini ifade eden Gündem, “Hapishanede dört kitap yazdım. İşim yazmak. Ama hapisliğin bu kadarı yeter. Adalete, akla ve vicdana güveniyorum ve beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.Savunmaların ardından kararı açıklayan mahkeme, Gündem’e terör örgütü üyeliği iddiasıyla 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, Gündem’in tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,969
Amerikan Doları
0,59607
Euro
6,3825
İngiliz Sterlini
7,452
BIST
104360
Altın
5,797
Son Güncelleme: 13.11.2019 07:51