Avustralya

Bilim isanlarından araştırma: Avustralya’da martılar antibiyotiklere dirençli bakteriler taşıyor

Bilim insanları, Avustralya’da martıların antibiyotiklere dirençli bakteriler taşıdığını, bu bakterilerin insanlara bulaşma riskinin yüksek olduğunu bildirdi.
Guardian’ın haberine göre, Perth Murdoch Üniversitesinden araştırmacılar, 2015-2017 yıllarında 562 martının kalabalık sahillerde bıraktığı dışkıları inceledi.Bu kuşların çöplerden ve kanalizasyon sularından kaptığı koliform gibi bakterilerin insanlar ve diğer hayvanlara geçebileceği belirtiliyor.Koliform, idrar yolları enfeksiyonu, kan zehirlenmesi ve kan enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Perth’teki Murdoch Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları bilim dergisi Journal of Antimicrobial Chemotherapy’de yayımlanan araştırma kapsamında ülkenin farklı noktalarından toplanan 562 martı dışkısı örneği incelendi.Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Sam Abraham, araştırmalarıyla ilgili olarak, “Bu sonuçlar, tüm hükümetlerle su ve atık yönetimi yapan kurumların soruna iş birliği yaparak çözüm getirmesi konusunda bir uyarı niteliğinde” dedi.

‘Eller temastan sonra yıkanmalı’

Uzmanlar bakterinin martı dışkısıyla temasla geçebileceğini ancak ellerin yıkanması halinde riskin düşük olduğunu söylüyor.Araştırmaya göre martı dışkılarında bulunan bazı bakteriler Cephalosporin ve Fluoroquinolone gibi yangın kullanılan antibiyotiklere direnç gösteriyor.Bir dışkı örneğinde ağır ve yüksek riskli enfeksiyonlarda son çare olarak kullanılan Carbapenem’e de direnç gösteren bir bakteri türüne rastlandı.bbctürkçe

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0393
Amerikan Doları
0,61146
Euro
6,5618
İngiliz Sterlini
7,6127
BIST
99785
Altın
5,894
Son Güncelleme: 23.10.2019 23:40