Manşet

Hollanda’da ‘Srebrenitsa’ yürüyüşü: ‘Katledilen 8.372 insanı koruyamadık’

Bosna-Hersek’te 1995 yılında Hollandalı Barış Gücü askerlerinin korumasındaki 8 bin 372 kişinin Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsa soykırımının 24. yıldönümünde Lahey’de gözyaşları sel oldu.

Srebrenitsa Katliamı’nın 24. yıldönümünde Hollanda’nın parlamento başkenti Lahey’deki meclis bahçesinde anma töreni düzenlendi. Bu yıl kimlik tespiti yapılan 33 kurban için Lahey’de 33 beyaz balon Hollanda Meclisi önünden gökyüzüne bırakıldı.

İki dakikalık saygı duruşunun ardından Bosnalı İmam Abdullah Pivic, Kuran-ı Kerim okudu. Srebrenitsa’da çok sayıda yakınını kaybeden Birzad Hasanovic, yapılan katliamların ikinci dünya savaşından daha beter olduğunu belirterek, “Srebrenitsa’da yapılan soykırımları bütün dünyanın kabul etme zamanı geldi. Srebrenitsa katliamının ardından 24 yıl geçmesine rağmen hala acımız taptaze. Artık bu acıların son bulması için bu katliamı yapan ve buna destek verenlerin bir an önce yargılanmaları lazım. Artık Hollanda devleti bu gerçeği görüp katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dilemeli.” dedi.

“HOLLANDALI ASKERLER BU İNSANLARI KORUMAKLA YÜKÜMLÜYDÜ”

Srebrenitsa’da çok korkunç bir katliam olduğunu vurgulayan IKV Pax Christi yetkilisi Dion van den Berg, “Bu katliamı şu an Avrupa Birliği’ne alınan Sırbistan güçleri yaptı. Hollandalı askerler bu insanları korumakla yükümlülerdi, fakat bunu birçok değişik nedenlerle başaramadılar. Siz bunun akabinde kalkıp bir de madalya vereceksiniz, bu çok tuhaf ve kimse bunu anlayamaz. Bunu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

“SUÇLULARIN EN AĞIR CEZAYI ALMALARI LAZIM”

Teolog Jacobine Geel, “Lahey’de meclis ve savunma bakanlığı karşısında Hollanda bayraklarının yarıya indirilmesi gerekirdi. Oysa görüyoruz ki bir vurdumduymazlık hakim. Bu bölge Hollandalı askerlerin koruması altında idi. Maalesef korunamadı ve masum 8 bin kişi hunharca katledildi.” ifadelerini kullandı.

WAASENEAAR ŞEHRİNDEN LAHEY’E 11 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

Anma törenine katılanlar, gökyüzüne beyaz balonlar bıraktı. Bu arada birçok Bosnalı gözyaşlarını tutamadı. Bu yıl yedinci kez düzenlenen Bosnalı Müslümanlar için anma töreni dolayısıyla Wassenaar şehrinden Lahey’e kadar olan 11 kilometrelik sembolik bir barış yürüyüşü yapıldı. Lahey’deki anma töreninde, Srebrenitza’da Sırp askerlerinin katliamlarından  kurtulan Aldin Sahbazoviç’in kızı soykırımdan nasıl kurtulduğunu anlattı.

“KİTLESEL KATLİAM”

Srebrenitsa Bosnalı yerleşim bölgesi olduğunu dile getiren Sahbazoviç, 1995 yılında Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç birlikleri tarafından ele geçirildiğini, Hollanda ordusunun burada olmasına rağmen, soykırımı engelleyemediğini hatırlattı: “Sırp askerler şehri ele geçirdikten sonra, orada 8 binden fazla Müslüman öldürüldü. Kitlesel bir kitle katliam yaşandı.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1015
Amerikan Doları
0,63544
Euro
6,6368
İngiliz Sterlini
7,967
BIST
110477
Altın
5,97
Son Güncelleme: 14.12.2019 17:57