Amerika

İBB’deki AKP’li isimler koltuğu bırakmıyor: Bütçenin 40 milyarını yönetiyorlar

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına gelmesinin ardından istifa eden AKP döneminin genel sekreteri ve ekibinin belediye şirketlerindeki görevine devam ettiği ortaya çıktı.

23 Haziran sürecinde lüks makam aracı polemiği ile gündeme gelen

BARAÇLI 60 MİLYARLIK BÜTÇENİN 40 MİLYARINI YÖNETİYOR

Hayri Baraçlı ve ekibi böylece 60 milyarlık İBB bütçesinin 40 milyarını yönetmeye devam ediyor.Hayri Baraçlı ve ekibi, Ekrem İmamoğlu’nun göreve başlamasının ardından “İBB Genel Sekreterliği’ne bağlı yöneticiler olarak demokrasiye olan inancımız, misyonumuza, kendimize ve İstanbul’a olan saygımız nedeniyle yeni yönetimin kendi ekibiyle çalışmasının önünü açmak için büyük bir gayretle yürüttüğümüz görevlerimizi kendi isteğimizle bırakıyoruz” açıklamasını yaparak istifa etmişti. Ancak Baraçlı ve ekibi belediye şirketlerini yönetmeye devam ediyor.Hayri Baraçlı aynı zamanda  Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi. Baraçlı aynı zamanda belediye şirketi olan İGDAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yapıyordu.

İŞTE BELEDİYEDEKİ KOLDUĞU BIRAKMAYANLAR

Cumhuriyet’in haberine göre İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden istifa eden ancak hâlâ belediye şirketleri yönetiminde olan isimler ise şöyle:

Muzaffer Hacımustafaoğlu: İstanbul Otobüs A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Mevlüt Bulut: İstanbul Asfalt Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Süleyman Karalı: İstaç İstanbul Çevre Yönetimi San. ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Nihat Macit: KİPTAŞ İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Çağatay Kalkancı: Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Eyyüp Karahan: Metro İstanbul AŞ ve İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlıkları

Adil Karaismailoğlu: İstanbul İmar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı.”

İBB Hukuk Müşavirliği’nden istifa eden Ali Karaaslan da İstanbul Enerji San. ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor. İBB Genel Sekreterlik Danışmanlığı görevini yapan Zekeriya Polat istifa etmesine rağmen halen İGDAŞ Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Aynı şekilde Mahmut Raif Çataklı’nın da Otobüs AŞ.’nin yönetiminde olduğu belirtiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ulaşım, inşaat, çevre-enerji, hizmet ve bilgi teknolojileri alanı olmak üzere beş ana sektörde toplam 30 şirket bulunuyor. İBB bütçesinde ciddi bir paya sahip şirketlerde binlerce personel görev yapıyor.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 24.07.2019 08:44