Avustralya

Victoria’da aşırı grupların engeline rağmen Cami’nin temelini Eyalet Başbakanı Andrews attı

Büyük tartışmaların gölgesinde süregelen Bendigo Camii için ilk kazmayı, Victoria Başbakanı Daniel Andrews vurdu.

Sağcı bazı eylemcilerin protestosu ve direnişi nedeniyle, bir türlü temeli atılamayan Camii Komplikesi projesi hayata geçiriliyor. Temel atma töreninde katılan Eyalet Başbakanı Andrews, “İnsanların barış için protesto etme hakkı var, fakat bunun da sınırları var. Bağnazlık, kabul edilebilir bir protesto şekli değildir. Bu noktaya gelebilmek için çok çaba harcandı” dedi.

ALEYHTEKİ 400’DEN FAZLA MEKTUBA RAĞMEN BELEDİYE ONAY VERDİ

Öte yandan Bendigo Islamic Community Centre’dan Sameed Syed, “Müslümanlar 120 yıldır Bendigo’da ve küçük yerlerde ibadet ediyoruz. Bu uzun süredir beklenen bir şeydi” dedi. Bundan 5 yıl önce söz konusu projeyi kamuoyuyla paylaşan Cami Yönetim Kurulu, karşıt görüşlü eylemcilerin direnişleriyle karşılaştı. Aleyhte, karalama kampanyasına ve 400’den aleyhteki mektuba rağmen Bendigo Belediye Meclisi, söz konusu projeyi  onayladı. İki kattan oluşan mabet, çeşitli toplantı salonu, eğitim merkezi ve sosyal ve sportif tesisler de bulunuyor.

NEFRETİ KÖRÜKLEYENLERE 2000 DOLAR CEZA

Bu arada, aralarında United Patriots Front lideri Blair Cottrell’in de olduğu üç kişi ise; Müslümanlara karşı nefreti körüklemekten suçlu bulundu ve kişilere 2000 dolar ceza verildi.

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0381
Amerikan Doları
0,62319
Euro
6,5626
İngiliz Sterlini
7,7785
BIST
108659
Altın
5,908
Son Güncelleme: 05.12.2019 22:41