Gündem, Manşet, Zulüm Günlüğü

İmza kampanyasına bir destek de sen ver: Cezaevindeki anneler ev hapsine alınsın, çocuklar evde büyüsün

Cezaevinde bulunan 800 çocuk ve annesi için 3 yıldır yapılan ‘adalet ve tahliye’ çağrıları karşılık bulmayınca yeni bir kampanya başlatıldı. change.org sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyasında, “Cezaevindeki anneler elektronik kelepçe ile ev hapsine alınsın, çocuklar evde büyüsün.” çağrısı yapıldı.

Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konuda ortak çalışma yapabileceği belirtilen çağrıda şu ifadelere yer verildi:“800 anne, cezaevinde 0-6 yaş arasındaki çocuğuyla birlikte kalıyor. 600 annenin çocuğu 3 yaşın altında. Çoğunluğu OHAL kapsamındaki işlemler nedeniyle cezaevinde olan bu çocuklarımızın, belleklerinin en saf olduğu, ömür boyu iz kalacağı bir zaman diliminde bir gün bile cezaevinde kalmaması lazım.Adına “Ev Tipi” de dense sonuçta orası cezaevi. Bu konuda Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortak çalışma yürütebilir. Ufak bir düzenleme ile bu anneler elektronik kelepçe ile ev hapsine alınabilir.  “Uçurtmaları vurmasınlar” !”

Muammer Bilgiç tarafından başlatılan kampanyada 2 bin 500 imza hedefleniyor. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‏’nun söz konusu kampanyayı bugün sosyal medya hesabından paylaşması üzerine imzacıların sayısı hızla artmaya başladı.  Gergerlioğlu bir başka mesajında da Merve Şimşek isimli çocuğun daha yeni cezaevindeki annesine teslim edildiğini belirterek, bayramda onların unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,8902
Amerikan Doları
0,59439
Euro
6,3306
İngiliz Sterlini
7,3913
BIST
106853
Altın
5,712
Son Güncelleme: 21.11.2019 11:34