Manşet, Zulüm Günlüğü

AKP darbe yalanına kimseyi inandırmadı: İnterpol, Türkiye’nin 470 kişinin kırmızı bültenle arama talebinin hiçbirine cevap vermedi

AKP iktidarı, 15 Temmuz planlı darbe girişimi nedeniyle, 94 ülkeye, 618 Hizmet Hareketi mensubunun iadesinin istendiği, 54 ülkeye ise 154 kişi hakkında da tutuklama talebi iletildiği açılandı. 23 ülkedeki 109 Cemaat mensubunun sınır dışı edilme yoluyla Türkiye’ye iadelerinin sağlandığı belirtilirken, İnterpol’ün ise Türkiye’nin 470 şahıs hakkındaki kırmızı bülten ile arama taleplerinin hiçbirine olumlu cevap vermediği öğrenildi.

Türkiye Adalet Bakanlığının, Hizmet Hareketi mensuplarının iadeleri konusunda yeni bir çalışma yaptığı belirtildi.Dışişleri Bakanlığının, 3-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdiği 11. Büyükelçiler Konferansı’nda da konu yeniden gündeme geldi.

94 ülkeden 618 Cemaat mensubunun iadesi istendi

Yapılan açıklamalarda, şimdiye kadar Türkiye’deki adli makamlar tarafından hazırlanan dosyalar 94 ülkeye gönderilerek 618 Hizmet Hareketi mensubunun iadesinin istendiği, 54 ülkeye ise 154 kişi hakkında da tutuklama talebi iletildiği açılandı. 23 ülkedeki 109 Cemaat mensubunun sınır dışı edilme yoluyla Türkiye’ye iadelerinin sağlandığı belirtilirken, İnterpol’ün ise Türkiye’nin 470 şahıs hakkındaki kırmızı bülten ile arama taleplerinin hiçbirine olumlu cevap vermediği öğrenildi.Konferansta bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 15 Temmuz planlı darbe girişimi sonucu yapılan tüm hukuksuzluklara rağmen, hukuk içinde hesap sorulduğunu idea etti.Gül, “Kırmızı bültenle aranan terör örgütü mensuplarının Interpol aramalarından çıkarılması kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.

3 bin 803 kişiye hapis cezası verildi

Toplantının basına kapalı bölümünde ise Bakan Gül, sonuçlandırılan 267 fiili darbe yargılamasında bin 216’sına ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere 3 bin 803 kişiye hapis cezası verildiğini, 2 bin 621 kişinin ise beraat ettiğini hatırlatarak büyükelçilerden görev yaptıkları ülkelerde Türkiye’nin Cemaat mensuplarıyla “hukuk içerisinde” kalınarak mücadele ettiğinin anlatılmasını istedi. Bakan Gül, büyükelçilere hitabında Hizmet Hareketi mensuplarının iadelerinin güncellenmesi amacıyla Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde teknik bir heyetin kurulabileceğine işaret etti. Adalet Bakanlığı bürokratlarının konuyla ilgili çalışmaları tamamlanmak üzere… Teknik heyetin özellikle Avrupa’da hükümet değişikliği yaşanan ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeyi ziyaret etmesi ve Cemaat mensuplarının iade talebini bir kez daha tekrarlaması bekleniyor. İadesi istenen isimler “terör örgütü üyeliği” ile suçlanacak. independentturkish

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1015
Amerikan Doları
0,63544
Euro
6,6368
İngiliz Sterlini
7,967
BIST
110477
Altın
5,97
Son Güncelleme: 14.12.2019 17:57