Manşet

Melbourne’de Hacı Bektaş Veli için anma programı

Avustralya Alevi Toplum Konseyi ve Dandenong Alevi Kültür Merkezi’nce Hallacı Mansur Cemevi’nde düzenlenen, Alevilik ile ilgili bilgilerin verildiği programda şiirler, deyişler ve konuşmalarla anılan Hacı Bektaş Veli’nin felsefesinden, yaşantısından ve hoşgörüsünden örnekler paylaşıldı.Semah gösterisinin ardından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

HERKESE EŞİT MESAFEDE, 72 MİLLETE AYNI GÖZLE BAKIYORUZ
Avustralya Alevi Toplum Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yalçın, yaptığı açıklamada, Nevşehir’deki geleneksel etkinliklerle paralel olarak Hacı Bektaş Veli’yi anmaya çalıştıklarını söyledi.Yalçın, “Herkese eşit mesafede duran, 72 millete aynı gözle bakan, kimseyi ötekileştirmeyen, birlikten yana olan bir felsefenin, inancın takipçileriyiz. Burada da insanlara öğütlediğimiz, birbirinizi sevin, birbiriniz dışlamayın, insanları olduğu gibi kabul edin, hoşgörülü olun, yani ‘incinsen de incitme’ felsefesinin yolundan gidenleriz.” ifadelerini kullandı.
Bu yıl 15-18 Ağustos’ta gerçekleştirilen 56. Ulusal, 30. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nde de Hacı Bektaş Veli, paneller, konserler, söyleşiler, sergiler, doğa yürüyüşü, cem töreni ve semahlarla yad ediliyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7671
Amerikan Doları
0,74143
Euro
7,7362
İngiliz Sterlini
8,6552
BIST
109111
Altın
6,889
Son Güncelleme: 04.06.2020 00:10