Manşet

CHP 3 Belediyeye yapılan darbeye tepki: Millet iradesine darbe yapıldı

CHP Sözcüsü Öztrak, İçişleri Bakanlığı’nın Van, Diyarbakır ve Mardin belediyelerine kayyım atamasına “Millet iradesine ve sandığın namusuna saray darbesi yapıldı. Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır” sözleri ile tepki gösterdı.

CHP MYK sonrası açıklama yapan CHP Sözcüsü Öztrak, “Belediye başkanları görevden alındı. Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Bundan daha 5 ay önce adli sicilleri temiz olan ve YSK tarafından adaylıkları uygun görülen başkanlarının görevden alınması seçime girmek serbest, seçilmek yasak anlamına gelen bir karardır. Görevden almalar siyasidir. Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır” dedi.

‘SANDIK HUKUKUNA VURULAN DARBE TÜRKİYE’YE VURULMUŞTUR’

Öztrak, “CHP, milletin hukukuna sahip çıkmayı, demokrasiye sahip çıkmak olarak görür. Ahmet Davutoğlu ve sandıktan çıkan belediye başkanları istifa etmeye zorlandığında da aynı tavrı ortaya koyduk. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye’ye vurulan darbedir. Seçimle gelen seçimle gider. Seçimle gelen kayyum ile giderse seçim anlamını kaybeder. Millet iradesi ile inatlaşılmaz. Demokrasiden, hukukun üstünlüğü tarafında olduğumuz bir kere daha ilan ediyoruz” diye konuştu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1015
Amerikan Doları
0,63544
Euro
6,6368
İngiliz Sterlini
7,967
BIST
110477
Altın
5,97
Son Güncelleme: 14.12.2019 19:28