Gündem, Manşet

Kayyım eylemine polis şiddeti: HDP’li vekiller Feleknas Uca ve Ayşe Başaran hastaneye kaldırıldı

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması gündemi ile olağanüstü toplanan HDP MYK’sı, “kesintisiz eylem” kararı aldı.

Diyarbakır’da kayyım kararını protesto edenlere polis müdahale etti. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, bugün Diyarbakır’daki kayyım protestosu sırasında bacağına aldığı cop darbesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da kafasına aldığı cop darbesi nedeniyle bayıldığını ve tedavi altına alındığını söyledi.

Temelli: Hukuktan gelen hakkınızı hukuk tanımazlara karşı her yerde gösterin

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, “Sayın Öcalan çözüm için seslendi, bu sese yanıt vermek yerine şiddet reva görenler hâla Pençe, Kıran harekâtı peşinde. Barış istiyoruz. Yerel yönetimlerde yerel demokrasi istiyoruz. Bunu hazmedemeyenler belediyelerimizi işgal etti” dedi. Temelli, “Susmayacağız. Evet, eş başkanlık sistemi var. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı eş başkanlık sistemi var. Kadınlar vardır, onların eşit temsiliyet hakkı vardır. Bunun gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Gasba karşı mücadele edeceğiz, halkın hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu korkaklara karşı gücünüzü gösterin, durdurun hayatı. Bu gücü sokağa, mahalleye taşıyın. Hukuktan gelen hakkınızı hukuk tanımazlara karşı her yerde gösterin. Bizimkisi bir adalet mücadelesidir Her gün belediyelerine gidin. Türkiye halklarının belediyesidir. Geleceğinize sahip çıkın. Biz halkız, dün olduğu gibi bugün de meydandayız.” diye konuştu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0652
Amerikan Doları
0,64259
Euro
6,8635
İngiliz Sterlini
8,0431
BIST
105746
Altın
6,251
Son Güncelleme: 28.02.2020 13:50