Gündem, Politika

Avrasya’dan genel seçim anketi: CHP 1’inci parti, AKP hergün eriyor

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM), 1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığı anket çalışmasında birinci parti olarak CHP çıktı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarına en yakın sonuçları açıklayan tek şirket olan Avrasya Kamuoyu Araştırma’nın başkanı Kemal Özkiraz sosyal medya hesabından yeni yaptıkları anketi paylaştı.
Özkiraz, “1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığımız araştırmamızdan bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti. Cumhur İttifakı hâlâ 43-45 bandında görünmesine rağmen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tamamen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenlerinden aldığı oylarla çok büyük yükselişte.” dedi.
AKP’NİN HİÇBİR ADIMI KAYBINI DURDURAMIYOR
Kemal Özkiraz şunları söyledi:
AKP en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, AKP hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili.
HUKUKSUZLUK ALGISI AK PARTİ’NİN HER YERDE OY KAYBINA SEBEP OLMUŞ
İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş. 23 Haziran seçimleri bir genel seçim olsaydı aynı tepki tüm yurtta oluşacaktı. Hukuksuzluk algısı AKP’nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.
CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamamı eski ümitsiz seçmen CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP, İnce’nin aldığı oyu geçiyor.
Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi Parti’nin muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi Parti’den de oy alıyor. CHP, AKP’nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı AKP seçmeninden oy alıyor (yüzde 2). Ancak Babacan bu oyları alabilir.
Ali Babacan ve Davutoglu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti, AKP 2’nci parti, MHP üçüncü parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) dördüncü parti, İyi parti beşinci parti konumunda. CHP ile AKP arasındaki fark hata payının içinde olmasına rağmen bu oy oranları büyük bir değişimi gösteriyor.
Babacan kuracağı parti AK Parti’den 5-6, CHP’den 1-2 MHP’den 1, İyi partiden 2 HDP’den ise 0.5 puan kadar oy alabilir. Davutoğlu ise sadece AK Parti’den 3-4 puan kadar oy alabilir. Bu partiler ile ilgili tespitlerimiz kesin değil. Kuruluştan itibaren daha net şeyler söyleyebiliriz
ERDOĞAN’I ONAYLAYANLARIN ORANI YÜZDE 40
Erdoğan’ın icraatlarını onaylayanlar ise yüzde 40 seviyesine yakın. Bu oran Cumhur İttifakı oy oranının altında. Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor.
Özet olarak CHP ve AKP birbirine çok yakın, fakat 1’inci parti CHP. Araştırmada kararsızlar çok yüksek. Bu kararsizlarin büyük kısmı son 2-3 seçimde AKP’ye oy vermiş seçmenler. Yani yeni oluşumları bekliyor olmaları çok yüksek ihtimal.Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AKP çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir. Gözlemlediğime göre önümüzdeki ilk seçimlerde çok daha parçalı bir meclis oluşacak. Mevcut oy oranları ile bir erken seçim ise muhtemel görünmüyor.
ALTERNATİFLERİN GÜÇLENMESİ MUHTEMEL
Kararsızların arttığı, oy kullanmayacağım diyenlerin azaldığı bir ortamda iktidarın değil iktidar alternatiflerin güçlenmesi daha muhtemeldir.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1631
Amerikan Doları
0,64875
Euro
6,8591
İngiliz Sterlini
8,1978
BIST
114365
Altın
6,305
Son Güncelleme: 26.02.2020 00:06