Manşet, Spor

Enes Kanter’i Türk bakanlara şikayet etti: Cuma namazına geliyor, cemaat kuyrukta ben çıldırıyorum

ABD’de yaşayan ve gazeteci olduğunu söyleyen Kemal Bozkurt isimli şahsın, Enes Kanter hakkında ifade ettiği nefret söylemleri ortaya çıktı.

BM toplantıları için Newyork’a giden bakanların olduğu toplantıda yapılan konuşmayı, Kanter sosyal medya hesabından yayınladı. NBA yıldızı Enes Kanter, kendisi hakkında nefret söylemi içeren bir video yayınladı. Videoda ABD’de gazeteci olduğunu belirten Kemal Bozkurt, NBA’in Türk yıldızı Enes Kanter’in cuma namazına gitmesini Türk bakanlara şikayet etti. Namaza gelen cemaatin Kanter’in etrafında toplandığını belirten Bozkurt, bunun kendisini çıldırttığını söyledi.

BM toplantıları için New York’a gelen AKP’li bakanlar Hulusi Akar, Berat Albayrak ve Ruhsar Pekcan ile AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in katıldığı toplantıda konuşan Bozkurt, “Enes Kanter ABD’nin en entelektüel İslami merkezi Islamic Society of Boston Cultural Center’a iki üç haftadır cuma namazına geliyor. Amerika’nın en uzun basketbolcusu Tacko ile beraber. Millet kuyrukta, cemaat kuyrukta. Gençler, çocuklar, yaşlılar, kızlar. Ben tabi çıldırıyorum.” ifadelerini kullandı.

AKP sözcüsü Ömer Çelik bu şikayet üzerine, konuyu takip edeceklerini ve gereğini yapacaklarını belirtti.ABD’deki sivil toplum kuruluşlarından Zakat Foundation’un başkanı Halil Demir ise bir itirafta bulundu. Demir, Diyanet’e bağlı dernek ve vakıf ile imamların çalışması sonucu Enes Kanter’in katılacağı bütün cami toplantılarının iptal edildiğini söyledi.Bakanların destek verdiği ve salonda bulunanlar tarafından alkışlanan nefret söylemi kameralara yansıdı. Boston Celtics oyuncusu Enes Kanter, söz konusu toplantıda sergilenen nefret dolu ifadeleri gösteren videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. Türk hükümeti bakanlarının nefret söylemini desteklediğini ve Amerika’da konuşma özgürlüğünü zedeleyenleri yücelttiklerini ifade eden Kanter, “ABD’deki dinimi özgürce yerine getirmeme bile katlanamıyorlar. Türkiye’de bana ne yapacaklarını hayal bile edemiyorum!!!” dedi.BOLD- 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1612
Amerikan Doları
0,63783
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
BIST
122142
Altın
6,099
Son Güncelleme: 25.01.2020 10:33