Amerika, Dış Haberler

Trump: Tekrar ediyorum, Türk ekonomisini yok ederim

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin sınırları aşması halinde ekonomisini yok etmekle tehdit etti.ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den Amerikan askerlerinin çekileceğini açıklaması üzerine partisinin güçlü isimlerinin tepkisiyle karşılaşmıştı. Senatörler, ABD askerlerinin olmadığı bir noktada Türkiye’nin Kürtleri yok etmek üzere Suriye’ye gireceğini belirtmişti.

Bu tepkiler üzerine bir tweet atan Trump, Türkiye’nin böyle bir şey yapması halinde ekonomisini yok edeceğini söyledi.

Trump attığı tweette, “Daha önce önemle belirttiğim gibi yine tekrar ediyorum: Eğer Türkiye eşsiz bilgeliğim içinde sınırları aşma olarak değerlendireceğim bir şey yaparsa, daha önce yaptığım gibi Türkiye ekonomisi mahvedip yok edeceğim. Türkiye Avrupa ve diğerleri ile beraber olmalı bekliyorum” dedi.

Trump, Türkiye’nin IŞİD savaşçıları ve aileleri konusunda mücadele etmeye devam etmesi gerektiğini söylerken, “Onlar Avrupa’yla birlikte ele geçirilen IŞİD savaşçılarının ve ailelerinin üzerinden gözlerini ayırmamalılar. ABD, herhangi birinin bekleyeceğinden daha fazlasını yaptı, buna IŞİD Halifeliği’nin yüzde 100’ünü ele geçirmek de dahil. Şimdi, bölgedeki bazıları çok zengin ülkelerin, kendi topraklarını korumasının vakti geldi. ABD, MUHTEŞEMDİR!” ifadesini kullandı.

‘FAİZ LOBİSİ’ TRUMP MI?

Rahip Brunson’ın Türkiye’de tutuklanması üzerine ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerilmiş. Brunson’un serbest kalmaması üzerine ABD’nin Türkiye’ye yönelik eleştirlerinin dozajı artmıştı. Bu dönemde bir gecede 1 dolar, 7 TL’ye kadar çıkmıştı.

Sonrasında kr normal bir seyre dönse de Türk hükümeti uzun süre bu yaşananı faiz lobisinin ve Türkiye’ye düşman dış güçlerin oyun olarak tanımlamıştı. Trump’ın son tweetinde söylediği, “daha önce yaptığım gibi Türk ekonomisini yok ederim” sözü ise akıllara “faiz lobisi Trump mı” tarzında bir soru getirdi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,2786
Amerikan Doları
0,84637
Euro
8,6719
İngiliz Sterlini
9,6457
BIST
1110
Altın
7,372
Son Güncelleme: 11.08.2020 18:23