Amerika

Saray, “KHK bir faciadır” diyen Bülent Arınç’ı pişman ettirdi: KHK faciadır dememeliydim

“KHK bir faciadır” sözüyle başlayan tartışmalara ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç, “KHK faciadır dememeliydim” dedi.

AKP iktidarında Başbakan Yardımcılığı ve TBMM Başkanlığı görevlerinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, daha önce yaptığı ‘KHK faciadır’ ifadesi için “Keşke KHK faciadır demeseydim” açıklamasını yaptı.“KHK faciadır” sözünün Habertürk TV’de tartışılması üzerine canlı yayına telefonla bağlanan Bülent Arınç, “Bugünkü açıklamanın ardından bu konunun bitmiş olduğunu düşünüyordum. Zannediyorum ki güncelliğini koruyor. KHK ile söylediğimiz tırnak içindeki bir ifade üzerinden fırtınalar kopartıldı.” dedi.

BÜLENT TURAN’IN AÇIKLAMASINI ELEŞTİRDİ

Gazeteci Kemal Öztürk ile yaptığı üç bölümden oluşan röportajın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, “KHK bir faciadır” sözünün cımbızlanarak gündem yapılmak istendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “esefle karşıladım” sözü üzerinden istifa ettiği yönündeki iddiaların yazılıp çizilmeye başlandığını vurgulayan Arınç, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “gereğini yapacaktır” sözlerine sert karşılık verdi.“Zamanında çok gereğini yaptığım işler oldu” diyen Arınç, “Bu konu üzerinden bana hiç kimse bir teklifte bulunmadı. Bende böylesine yüce bir görevden bu vesile ile ayrılmak gibi bir düşüncenin içinde değilim. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız, Yüksek İstişare Kurulu’nun bundan sonra çok daha önemli hale geldiğini, hem iç hem de dış meselelerde çok daha fazla çalışacağımızı söyledi.” dedi.

“BİR TAKIM GAZETECİ KILIKLI ADAMLAR…”

“Bizim arkadaşlarımızın şöyle bir yanlışları var” ifadesiyle Bülent Turan’a göndermede bulunan Bülent Arınç, “Bu yanlışın sebebi de sanırım ikinci videodadır. Ben 2014’ten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızla bazı konularda ihtilafa düştüm. Birbirimizi suçlama noktasına geldik. Bunun müsebbibi de bir takım insanların çabalarıdır. Beni onun yanından uzaklaştırmak, onu izole etmek, onu etkisiz hale getirmek için trollerle bir takım gazeteci kılıklı adamlarla parti içerisinden bazı kişilerle beni uzaklaştırma gayreti içerisinde oldular.” ifadesini kullandı.

“KHK’LAR BİR İHTİYAÇTI”

“Yargıyı kutsallaştırmak gibi bir iddiam hiç olmadı” diyen Arınç, KHK’lılar için facia yakıştırmasını yaptıktan sonra gelen eleştirilere de “KHK faciadır dememeliydim” yanıtını verdi. Arınç, “Evet şunu belki söylememeliydim, ‘KHK bir faciadır’. Çünkü şuna inanıyorum, ya olağanüstü hal ya da sıkıyönetim ilan edilecekti. Başka türlüsü imkânsızdı. KHK’lar bir ihtiyaçtı, gereklilikti. Yargı ile komisyon kararları arasında çelişki var” ifadelerini kullandı.BOLD-

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7582
Amerikan Doları
0,74056
Euro
7,7327
İngiliz Sterlini
8,649
BIST
109111
Altın
6,889
Son Güncelleme: 04.06.2020 00:40