Manşet, Zulüm Günlüğü

AST’nin Türkiye’deki işkence raporu: Suyla boğma, çıplak sorgu

Merkezi New Jersey’de bulunan sivli toplum örgütü Advocates of Silenced Turkey (AST), 15 Temmuz sonrasında Türkiye’de yaşanan işkence ve insan hakları ihlallerini raporlaştırdı.

Türkiye’de özellikle 15 Temmuz 2016’da yaşanan ve kimilerine göre darbe girişimi, kimilerine göre kurgu olan olayın ardından kitlesel gözaltılar ve tutuklamalar yaşandığı hatırlatılan raporda, Hizmet Hareketi’yle ilgili olduğu gerekçesiyle 511 bin kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Rapora göre bugüne kadar cezaevine girenlerin sayısı ise 100 bini aştı.

SİSTEMATİK İŞKENCE VAR VE DEVAM EDİYOR

Raporda, “OHAL döneminde daha ağır olmak üzere gözaltına alınanlara ve tutuklulara yönelik sistematik işkence ve kötü muamele suçunun işlendiği tespit edilmiştir. Vakalardan bir kısmı yerel ve ulusal insan hakları kuruluşları tarafından belgelenerek raporlanmış, bir kısmı medyada görüntüleri ve fotoğrafları yayınlanarak alenileşmiş bir kısmı ise devam eden duruşmalarda sağlık raporlarıyla uyumlu mağdur beyanları ile gün yüzüne çıkmıştır.” denildi.

93 KİŞİ İŞKENCEDEN HAYATINI KAYBETTİ
AST’nin araştırmalarına göre cezaevlerinde işkenceden ölenlerin sayısı 93. Şöyle deniliyor raporda: “Ayrıca gözaltına alma işlemleri sırasında ve işkence altında sorgulamalar neticesinde 11 kişi can vermiştir. AST bu kişileri kayıt altına almanın dışında raporda 10 vakayı mercek altına alarak işkence tespitlerine yer vermiştir. Bu vakalardan öğretmen Gökhan Açıkkollu, darbe girişiminde bulunmak ve Gülen Hareketi mensubu olmak suçlamasıyla gözaltına alınmış ve 13 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gördüğü işkence sonucu 5 Ağustos 2016’da hayatını kaybetmiştir. Öğretmen Gökhan Açıkkollu, gün gün yaşadıklarını rutin sağlık kontrolleri sırasında tutanaklara geçirtmeyi başarmıştır.”

AÇIKKOLLU’NUN İŞKENCEYLE ÖLDÜĞÜ ADLİ TIP RAPORUYLA SABİT
“İşkence izlerinin fotoğraflarının çekilmesini sağlamıştır. İşkence sonucu öldüğü, adli tıp uzmanlarının hazırladığı raporlarla da teyit edilmiştir. Doktor kontrolleri sırasında ölmekten korktuğunu anlatan Açıkkollu, kafasının duvarlara vurulduğunu, yerde tekmelendiğini yüzlerce kez yumruk ve tokat yediğini, kaburga kemiklerinde dinmeyen acı hissettiğini ifade etmiştir. Ölümünden sonra yapılan otopsisinde de kaburga kemiğinde kırık ve darp izleri tespit edilmiştir. Raporda öğretmenin işkence gördüğüne tanıklık eden nezarethane arkadaşları ve adli tıp uzmanın beyanları bulunmaktadır. Savcılık, ölüm ile ilgili herhangi bir soruşturma yürütmeden önce polislerin ihmali olmadığını açıklamıştır. ”

FİLİSTİN ASKISIYLA İŞKENCE
“Raporumuzda, MİT tarafından kaçırılan 4 işkence mağduru, gizli ve gayri resmi gözaltı merkezinde aylarca gördükleri insanlık dışı muameleleri anlatmaktadır. Sokakta başına çuval geçirilen ve darp edilerek MİT Yenimahalle kampüsüne getirilen A.G., (Güvenlik gerekçesiyle adı raportör tarafından gizlenmiştir) Filistin askısında elektrik verildiğini, kamçı, sopa ve coplarla dövüldüğünü ayrıca tecavüz girişimlerini anlatmıştır. 4.5 metrekarelik karanlık hücrede haftalarca kalan A.G. özellikle ilk 20 gün aktif olarak her gün benzer fiziki işkencelere maruz bırakıldığını belirtmiştir. A.G. işkence merkezinde makata cop sokma, yapay penislere oturtma gibi eylemler nedeniyle bağırsakları yırtılanların olduğunu kendisine yönelik de tecavüz girişimlerinde bulunulduğunu aktarmıştır.”

SUYLA BOĞMA, ÇIPLAK SORGU, ZORLA BESLEME!
“Ayten Öztürk de MİT tarafından kaçırılan 44 yaşında bir kadın. (…) Öztürk, 13 Mart 2018’den 28 Ağustos 2018’e kadar kesintisiz işkenceye uğradığını anlatmıştır. Uçaktan indirildikten sonra 15 adım mesafedeki yasadışı sorgu merkezine götürüldüğünü, çırılçıplak soyulduğunu, yerlerde sürüklenerek süngerle kaplı bir hücreye konulduğunu belirtmektedir. Öztürk, sorgulama sırasında işkencecilerin karşısında çıplak tutulduğunu, copla cinsel bölgelerine zorlama yapıldığını, suyla boğma, zorla besleme, parmaklarını yakma, tabut denilen ve içinde hareket edilemeyen kutunun içinde tutma, falaka, Filistin askısı gibi onlarca işkencenin uygulandığını anlatmıştır.”KAYNAK: Tr724

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8553
Amerikan Doları
0,75225
Euro
7,8766
İngiliz Sterlini
8,7381
BIST
116908
Altın
7,01
Son Güncelleme: 02.07.2020 19:25