Dış Haberler

Sudan’da yasa kabul edildi: ‘Eski rejimin kaldırılması yasası’ onaylandı, Ömer el Beşir’in izleri de siliniyor

Sudan’da Egemenlik Konseyi ile kabine üyeleri bir araya geldi ve “eski rejimin ortadan kaldırılması yasası”nı onayladı. Buna göre, sabık rejimin tüm kurum ve kuruluşları kapatılıp mal varlıklarına el konulacak.

Devrik Devlet Başkanı Ömer el Beşir yönetiminin izlerinin tamamen silinmesini amaçlayan yasa Sudan Egemenlik Konseyi ile hükümet tarafından onayladı.Euronews‘ın Sudan’ın devlet televizyonundan aktardığına göre, Egemenlik Konseyi ile kabine üyeleri bir araya geldi ve “eski rejimin ortadan kaldırılması yasası”nı onayladı.Söz konusu yasa ile eski Sudan cumhurbaşkanının partisi Ulusal Kongre, sabık rejimin tüm kurum ve kuruluşları kapatılıp mal varlıklarına el konulacak.

BEŞİR’İN İZLERİ SİLİNECEK

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da Facebook hesabından yaptığı açıklamada, kararın bir intikam yasası olmadığını, bilakis adaletin tesisi, halkın onurunu ve kazanımlarını korumak için çıkarıldığını belirtti.Geçici yönetimin ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nden 4 Kasım’da yapılan açıklamada, eski rejime ait kurumların kapatılması ve mal varlıklarına el konulması için bir yasa tasarısı hazırlandığı açıklanmıştı.

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAL VARLIKLARINA DA EL KONULDU

Sudan hükümeti de geçen hafta, Beşir’le bağlantılı 24 kuruluşun faaliyetlerinin yasaklanması, yurt içi ve dışındaki mal varlıklarının dondurulması kararını vermişti.Sudan’da, 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermiş, 21 Ağustos’ta asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 09:25