Ekonomi, Manşet

Özgür Özel: Saray’ın 23 saniyelik masrafı bir asgari ücrete denk

2020 için asgari ücret brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL olarak belirlendi. Erdoğan’ı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Saray’ın 23 saniyelik masrafı bir asgari ücrete denk gelmiştir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, asgari ücretle ilgili, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘jestimizi yaparız’ ifadeleri üzerinden değerlendirerek eleştirdi.CHP’li Özel, “Her ne kadar ömründe bir kere kullandığı veto yetkisinde, ‘Ben sermayeden değil, halktan yana tavır tutundum’ dese de, dün gördük ki Erdoğan’ın tavrı işçiden emekten değil, sermayeden yanadır” dedi.Özel, “Saray’ın 23 saniyelik masrafı bir asgari ücrete denk gelmiştir” istatistiğini kamuoyuna sundu.

‘JEST İŞÇİYE DEĞİL İŞVERENEYMİŞ’

Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, asgari ücretle ilgili ‘jest’ ifadelerine değinen Özel, “Jestin ne olduğuna bakıyorduk. Kendi maaşını 7 bin lira artıran Erdoğan’ın, emekçinin bütün gün alın teriyle, göz nuruyla çalışan üreten emekçinin, Erdoğan’dan görüp göreceği 304 lira olmuştu. Ama meğerse jest, işçiye değil, işvereneymiş. Emekçiye değil, sermayeyeymiş” dedi.Asgari ücret konusunda açıklama yapan Erdoğan, ‘Çalışma Bakanımız yaptıkları çalışmaları bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir görelim’ diye konuştu.

‘ÖMRÜNDE BİR KEZ VETO YETKİSİNİ KULLANDI’

Özel, Erdoğan’ın termik santrallerle ilgili kullandığı veto yetkisini hatırlatarak, “Her ne kadar ömründe bir kere kullandığı veto yetkisinde, ‘Ben sermayeden değil, halktan yana tavır tutundum’ dese de, dün gördük ki Erdoğan’ın tavrı işçiden emekten değil sermayeden yanadır. Geçmişte belli bir işçi sayısının üzerindeki fabrikalar için olan işveren desteğini 75 TL olarak bütün işverenler için yaparak bir jest yapmıştır. Yapılan jestin işveren ayağına bir söyleyeceğimiz yok. Ama Erdoğan’ın tavrı emekçiden değil, işverenden yana olmuştur. Bunu görmek lazım. İşçiye, emekçiye herhangi bir jesti yoktur” dedi.

‘BİR AİLENİN AYLIK ASGARİ ÜCRETİNİ SARAY 23 SANİYEDE HARCIYOR’

Özel, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’yla ilgili bir istatistiği de paylaştı. Özel, “Bir askeri ücretle bir işçi ve ailesi bir ay geçiniyor. O asgari ücreti Saray 23 saniyede harcıyor. Saray’ın Erdoğan’ın deyimiyle ‘Külliye’nin 23 saniyelik masrafı bir asgari ücrete denk gelmiştir” şeklinde konuştu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 11:21