Avustralya, Manşet

Şehirler tehdit altında: Sydney’e 75 km yaklaşan alevlerden yayılan duman halkın sağlığını tehdit ediyor

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti ve doğu bölgesinde 100’den fazla noktada süren orman yangınları başta Sydnrey olmak üzere diğer büyük şehirleri tehdit ediyor. “Mega yangın” ismi verilen felaketin hat genişliği 60 kilometreye ulaştığı belirtildi.

Avustralya’nın  New South Wales eyaletinde 100’den fazla noktada devam eden orman yangınları ülkenin en büyük şehri Sydney’in de aralarında bulunduğu birçok yerleşimi tehdit ediyor.Yerel itfaiye hizmetleri (RSF) şu ana kadar 350 bin hektardan büyük bir alanın kül olduğunu ve Syndey yakınlarındaki Gosper Dağı’ndaki alevlerin hat genişliğinin 60 kilometreye ulaştığını açıkladı. “Mega yangın” olarak isimlendirilen felakette, Sydney kent merkezine 75 kilometre kadar yaklaşan alevlerden yayılan dumanlar aynı zamanda atmosferi kirleterek halk sağlığını tehdit ediyor. RSF yetkilileri yangınların tamamen söndürülmesinin haftalar süreceğini ve bunun da ancak güçlü yağışlar ile sağlanabileceğini belirtti.Yetkililer, bu sezon meydana gelen yangınlarda altı kişinin hayatını kaybettiğini ve toplam 2 milyon hektardan büyük bir alanın kül olduğunu açıklarken, eyalette 680 evin yerle bir olduğu bilgisini verdi.

Gelecek hafta şiddetlenmesi bekleniyor

İtfaiye görevlilerinin ifadelerine göre hava sıcaklığının gelecek hafta artması ile yangınların şiddetlenmesi bekleniyor. Özellikle Salı günü 40 derecenin üzerine çıkması beklenen hava sıcaklığı dolayısıyla halihazırda kuru olan alanların hızla alevlere teslim olması öngörülüyor.Şu anda yaz mevsimi yaşanan ülkede son üç yıldır yaşanan kuraklık nedeniyle kurumuş çalılarda çıkan yangınlar çok sayıda can ve büyük mal kaybına neden oldu.Avustralya’da son yıllarda yaşanan en ölümcül orman yangını felaketi ise 2009 yılında kayıtlara geçmişti. Söz konusu felakette yaklaşık 200 kişi yaşamını yitirmişti.

Şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti

Öte yandan Queensland eyaletinde de 40 yangının henüz kontrol altına alınamadığı Avustralya’da ayrıca, ‘mega-yangın’ olarak adlandırılan bir yangının da neredeyse Sidney kenti boyutlarında bir alana yayıldığı belirtiliyor. Yerel itfaiye güçleri ve gönüllülerin yangını kontrol altına alma çabaları devam ederken, Yeni Güney Galler ve Queensland’deki yangınlarda şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği ve binin üzerinde evin yandığı bildirildi. Sidney’in kuzeybatısında yer alan Gospers Dağları’ndaki ‘mega yangının’ Ocak sonu veya Şubat başında beklenen yağmura kadar haftalar boyunca devam etmesi bekleniyor.

Yeni Güney Galler eyaleti Meteoroloji Departmanı tarafından yapılan açıklamada, büyük çaplı yangınların hava araçları ve itfaiye güçleriyle söndürülemeyeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca yangınların devam ettiği bölgelerde gelecek haftalarda güçlü rüzgarlar görülebileceği ve Sidney’de sıcaklığın 43 dereceye ulaşabileceği öngörüldü.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,2786
Amerikan Doları
0,84637
Euro
8,6719
İngiliz Sterlini
9,6457
BIST
1110
Altın
7,372
Son Güncelleme: 11.08.2020 18:23