Video Haberler

Başbakan Morrison’dan itiraf: Yangın sahasındaki gelişmeleri çok daha iyi yönetebilirdim

Australya Başbakanı Scott Morrison, ülkede Eylül ayından beri süren yangınlarla ilgili olarak kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti.

 Ülkeyi adeta esir alan yangınlarla Eylül 2019’dan bu yana baş etmeye çalışan Avustralya’da, Başbakan Scott Morrison, kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti. Yangın kriziyle ilgili kamu soruşturması açılmasını desteklediğini de belirtti.
KRALİYET KOMİSYONU SORUŞTURMAYI YÜRÜTMELİ

ABC Televizyonu’na konuşan Morrison, bakanlarından, oluşturulacak bir Kraliyet Komisyonu’nun soruşturmayı yürütmesine destek vermelerini isteyeceğini söyledi. “Sahadaki bazı gelişmeleri çok daha iyi yönetebilirdim” dedi.

 

Yangınzedelerden Başbakan’a tepki: eli havada kaldı

Federal Başbakan Scott Morrison, yangında tahrip olan Cobargo kasabasına ziyaretini öfkeli kasabalıların tepkisi nedeniyle yarıda kesmek zorunda kaldı. Mağdurlarıla tokalaşmak isteyen Morrison’un eli hava kaldı.Avustralya Federal Başbakanı Scott Morrison, ülkede aylardır süren yangınlarda hasar alan bir kasabaya yaptığı ziyareti, öfkeli halkın tepkisi nedeniyle yarıda kesmek zorunda kaldı.Ülkenin en kalabalık eyaleti New South Wales’deki Cobargo kasabasında yaşayanlar, bölgeye gelen yardımların yetersiz olduğunu söyleyerek Başbakan Morrison’a tepki gösterdi.

Elinizi sıkmayacağım

Başbakan Morrison ise “insanların kendilerini bu kadar ortada bırakılmış hissetmelerine şaşırmadığını” söyledi.Morrison bir kadına yaklaşarak elini sıkmak istedi ancak kadın elini uzatmadı.Bunun üzerine Başbakan kadının elini tutup zorla sıkarken, aldığı yanıt “Siz itfaiyeye daha fazla yardım gönderene dek elinizi sıkmayacağım” oldu. Morrison, bunun üzerine kadının yanından uzaklaştı.

Başbakan Morrison’a yaklaşan başka bir kadın ise “Kasabamızı savunmak için nasıl olur da sadece dört itfaiye aracı verilir? Kasabamızın çok fazla parası yok ama altın kalpli insanları var” dedi.Morrison uzaklaşmaya çalışırken, başka bazı köy sakinleri de Başbakan’a “aptal” dedi ve ona köyde istenmediği söyledi.Bir kişi de, “Buradan oy falan alamayacaksın dostum. Liberal Partiye’ye oy yok” dedi.

aşbakana ağır hakaret

Kasaba sakinleri haftalardır mücadele ettikleri yangınlar için hükümeti kendilerine yeterince yardım göndermemekle suçladı. Bir afetzede Başbakan’a “Eğer Sidney ya da Kuzey Yakası’nda oturuyor olsaydık yardım bağışlarına boğulurduk ama haftalardır sadece dört kamyon gönderdiniz” diyerek tepki gösterdi. Bir başka afetzede ise daha fazla yardım gelene kadar Başbakan’ın elini sıkmayacağını ifade etti. Halkın tepkisiyle karşılaşan Morrison ziyaretini kısa tuttu.

Morrison Wavai’deki tatilini yarıda kesmiş, ülkeye dönmüştü

Australya’da, Başbakanı Scott Morrison’ın özellikle geçen ay yangın krizi büyürken ABD’nin Hawaii eyaletine tatile gitmesi eleştiri konusu olmuştu.Tepkiler sonrası tatilini yarıda kesen Morrison’a New South Wales’te tepki gösteren bir Avustralyalı ona hitaben, “Aptal, bir daha burada kimseden oy alamayacaksın” demişti.Avustralya’da yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 28’e yükseldi.Yangınlar sonucu binlerce ev kül, milyonlarca hayvan da telef olmdu.

Hükümete karşıtı gösteriler sürüyor

Avustralya, Paris İklim Anlaşması’nda sera gazı salımlarını 2030’a kadar, 2005’e kıyasla yüzde 28 azaltma taahhüdünde bulunmuştu.Ülkede hükümeti eleştiren kesimler bu oranının yetersiz olduğunu vurgulayarak, iklim değişikliğinin yangınlarda etkili olduğunu söylüyor.Australya Başbakanı Scott Morrison ise “İklim değişikliğiyle mücadele için küresel bir çözüm gerek” diyor. Avustralya’da hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele politikasının protesto edildiği Cuma günkü gösterilere on binlerce kişi, katılmıştı.

Yangınlarda son durum ne?

Avustralya’da itfaiye görevlileri hava koşullarının da etkisiyle Cumartesi günü yangınların söndürülmesinde ilerleme sağladı.Ancak yetkililer önümüzdeki hava sıcak havanın yeniden etkili olmasının beklendiğini açıklayarak, riskin sürdüğü uyarısında bulundu.Yetkililer, sağanak yağışlar başlamadan yangınların tamamen kontrol altına alınmasının zor olduğunu söylüyor.

Yangınlarda mahsur kalan hayvanlara havadan gıda yardımı

Öte yandan  Avustralya’da hükümet, yangınlardan kaçabilen fakat besin bulmakta zorlanan yabani hayvanlara uçaklarla gıda yardımı yaptı.
Avustralya'da yangınların ortasında mahsur kalan hayvanlara havadan gıda yardımı, System.String[]

Avustralya’da yetkililer ülkeyi kasıp kavuran orman yangınlarının ortasında mahsur kalan yabani hayvanlara havadan gıda sağlamaya çalışıyor.Yeni Güney Galler hükümeti, Avustralya kıtasının simgelerinden biri olan valabi (wallaby) kangurularını beslemek için uçakların binlerce kilogram havuç ve tatlı patatesi hayvanların görebileceği alanlara bıraktığını duyurdu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 31.05.2020 22:11