Dış Haberler, Manşet

Yalancılar istifa: İran’da ‘Ukranya özürü’ sonrası iktidar karşıtı gösteriler

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, İran’ın başkenti Tahran yakınlarında düşen Ukrayna uçağı ile ilgili olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi yaptığını ifade ederek İran’ın Ukrayna’dan özür dilediğini ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Zelenski, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı görüşmenin ardından yayımladığı video konuşmasında, İran yönetiminin Ukrayna’dan ve Ukrayna halkından özür dilediğini, uçağın füzeyle vurulduğunu kabul ettiğini ve tazminat ödeyeceğini ifade ettiğini aktardı. Ukrayna yönetiminin olaydan sonra son derece etkin davrandığını dile getiren Zelenski, uçağın düşmesinin ardından Ukrayna’da farklı branşlardan en önde gelen 45 kişilik bir uzman ekibinin İran’a, olay mahalline giderek yoğun bir inceleme yaptıklarını ve böylelikle olayın nedenlerinin gizlenmesine imkan bırakmadıklarını söyledi.

İRAN HALKI SOKAKLARDA PROTESTO ETTİ

Ukrayna yönetiminin olayın ardından hem İran yetkilileriyle hem de dünyanın önde gelen ülkelerinin liderleriyle irtibata geçtiğine değinen Zelenski, bu sayede uluslararası toplumun da Ukrayna’nın yanında durduğunu ve bugünkü sonucun alınmasını sağladığını dile getirdi. Zelenski, bu konuda özellikle ABD, Kanada ve İngiltere liderlerine teşekkür ettiğini ifade etti.

General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin adından ABD ile yaşanan gerilimli günler yaşayan İran’da, Ukrayna’ya ait yolcu uçağının füze zannedilerek yanlışlıkla düşürülmesinin ardından on binlerce İranlı sokağa inerek yönetimi protesto etti.İran’ın başkenti Tahran’da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma, iktidar karşıtı gösteriye dönüştü.

YÖNETİM KARŞITI SLOGANLAR: DİKTATÖRE ÖLÜM!

Başkentteki Emir Kebir Üniversitesi’nin önünde İranın düşürdüğü Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen gösteride İran yönetimi karşıtı sloganlar atıldı.Toplanan kalabalık “Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak”, “Diktatöre ölüm”, “Yalancılar istifa”, “Silahlı kuvvetler genel komutanı (Hameney) istifa”, “Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin” sloganları attı. İran özel harekat polisleri, atılan sert sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,5857
Amerikan Doları
0,7166
Euro
7,5715
İngiliz Sterlini
8,5014
BIST
103024
Altın
6,893
Son Güncelleme: 26.05.2020 20:37