Avustralya, Manşet

Avustralya Sigorta Konseyi: Dolu felaketinin maliyeti 320 milyon dolar

Avustralya Sigorta Konseyi (ICA),  Başkent Canberra, Sydney ve Melbourne’daki dolu felaketi nedeniyle, şimdiye kadar 29 bin mağdurun başvuruda bulunduğunu, bunun da yaklaşık 320 milyon dolar civarında zarara tekabül ettiğini açıkladı.

Yangının meydana getirdiği ağır bilançodan sonra, iki gün üst üste yağan dolu yağışının büyük bir sarar verdiği belirtildi. Yağan dolu yağışının başta otomobil olmak üzere çeşitli yerleşim birimlerinin çatı ve diğer kısımlarına verdiği zarardan dolayı, Avustralya Sigorta Konseyi, tabloyu “vahim bir durum” olarak açıkladı.

Yapılan açıklama göre; Başkent Canberra, Sydney ve Melbourne’daki dolu felaketinin, şimdiye kadar 320 milyon dolar civarında zarar verdiği kaydedildi. Avustralya Sigorta Konseyi (ICA), şimdiye kadar 29 bin mağdurun yapıldığını belirterek, hasar başvurularının üçte ikisinin otomobillerle ilgili zararlar kapsamında olduğunu duyurdu.

ORMAN YANGINLARI 300 MİLYON DOLARDAN FAZLA ZARAR VERDİ

Sigorta Konseyi (ICA) Sözcüsü Campbell Fuller, son orman yangınlarının 300 milyon dolardan fazla zarara yol açtığını belirtti. Campbell Fuller; “Kesinlikle çok şiddetli bir yaz oldu ve felaket sezonunda daha yarıya bile gelmedik” diye konuştu.

Sigorta Konseyi, yaşananları büyük ‘felaket bir durumu’ olarak nitelendirdiğini belirterek, sigorta şirketlerinin, öncelikli olarak fırtına nedeniyle meydana gelen zararları karşılanmaya öncelik tanıyacağını belirtti. Bu arada hasar tespitinin devam ettiğini hatırlatarak, zarar zararın faturasının daha da kabaracağını tahmin ediyor.Öte yandan iki yıl önce Aralık ayında Sydney’i vuran dolu felaketinde ise; 143 bin civarında talepte bulunulmuştu. O dönemde meydana gelen zararın maliyeti; 1,357 milyar doları bulmuştu.

ÖLEN HAYVANLARIN SAYISI 1 MİLYARI GEÇTİ:

Bu arada Eylül ayında başlayan yangınların yanı sıra Avustralya, aşırı yağışlar, kum fırtınaları ve dolu fırtınalarına maruz kaldı. Tüm bu doğal felaket ve aşırı hava olaylarının en büyük kurbanı ise hayvanlar oldu. Şu ana dek 1 milyardan fazla hayvan yaşamını yitirdi.ZAMAN-Avustralya

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 27.09.2020 09:23