Avustralya

Koalaların dramı sürüyor: Bir yandan yangın diğer taraftan sel

 

Yangınlarla mücadele eden Avustralya’da şimdi de yüzyılda bir görülen şiddetli yağmur ve sel yaşanıyor.Yağmur sırasında yolda biriken suyu içerken çekilen Koalanın görüntüsü ise yaşanan felaketin etkisini gözler önüne serdi.

Çok sayıda Kanguru ve Koalanın yanarak öldüğü olay devam ederken yağan yağmur bölge halkını sevindirdi. Olumsuz hava şartlarının da etkisiyle alevlerin tam söndürülemediği Avustralya’da,  önceki gün sosyal medyada paylaşılan bir görüntü yürekleri yaraladı ve doğadaki canlıların ne kadar çaresiz olduğunu gözler önüne serdi.

KURAKLIK VE YANGINLAR EN ÇOK HAYVANLARI VURDU

Sosyal medyada paylaşılan ve Reuster’ın da abonelerine servis ettiği fotoğraflarda yağan yağmurun ardından ormanlık araziden asfalta çıkan bir Koala, asfalt üzerinde biriken suları içerken görüntüleniyor.Öte yandan yağmur, Avustralya’nın Queensland eyaletinde hayatı olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Queensland Eyaletindeki yağışların yüz yılda bir görüldüğü kaydedildi. Queensland meteoroloji servisi, yağmurun durduğunu ancak şiddetli yağış riskinin devam ettiğini bildirdi.

 YANGINLARININ BİLANÇOSU ÇOK AĞIR

Orman yangınlarının devam ettiği komşu eyaletler Yeni Güney Galler ve Victoria’da birçok bölgenin elektriksiz kaldığı ve binlerce kişinin tahliye edildiği belirtildi. Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 8 milyon hektar alan yok oldu.Yaklaşık 2 bin ev küle dönerken, çok sayıda kasaba elektrik ve internet bağlantısı olmadan yaşamak zorunda. Eylül ayından beri en az 800 evin tahliye edildiği bildiriliyor. Avustralya Sigorta Kurumu’nun tahminine göre zarar 700 milyon Avustralya dolarını (485 milyon Amerikan doları) aştı ve bu miktarın çok daha fazla artması bekleniyor.

Yangınlarla mücadele eden Avustralya’da şimdi de yüzyılda bir görülen şiddetli yağmur ve sel yaşanıyor

AİCİL DURUMLAR BAKANI: 67 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Avustralya Acil Durumlar Bakanı Lisa Neville, Victoria eyaletinde 67 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Yaklaşık bin kadar turistin Avustralya donanması tarafından kıyılardan alınarak götürüldüğü duyuruldu. Adelaide Tepeleri’ndeki şarap endüstrisine üzüm sağlayan bağların üçte birinin yok olduğu belirtiliyor. Avustralya’da en çok can kaybına neden olan yangın Şubat 2009’da yaşanmıştı.Kara Cumartesi olarak adlandırılan yangında Victoria eyaletinde 180 kişi ölmüştü.

Avustralya genelinde yangınlar nedeniyle şimdiye kadar 10 milyon hektara yakın alan zarar gördü, 2 bini aşkın ev kül oldu, yarım milyar civarında hayvan da öldü. Bazı bölgelerinde ‘felaket durumu’ ilan edilen ülkede eylül ayından beri devam eden yangınlar nedeniyle en az 27 kişi hayatını kaybetti.

YENİ ZELANDA DA ETKİLENDİ

Uydu görüntülerine göre yangından en çok etkilenen Victoria ve New South Wales eyaletlerinden yayılan dumanlar Yeni Zelanda’ya kadar vararak hava kalitesinin etkilenmesine neden oldu.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 20.09.2020 18:38