Avustralya, Manşet

Yangın’dan sonra bu kez, toz fırtınası, sel ve dolu vurdu

Avustralya’da aylardır kontrol altına alınamayan yangınların ardından ülkeyi toz fırtınası, dolu ve sel felaketi vurdu. Başkent Canberra ve Victoria Eyalet’inden sonra dolu, Avustralya’nın ticaret, turizm ve kültür şehri Sydney’i vurdu.

Sydney’de etkili olan şiddetli bir fırtına bazı ağaçları devirirken yağan dolu nedeniyle, bazı vatandaşlar araçlarında mahsur kaldı. Bu arada birçok ev, işyeri ve araç ise zarar gördü. Sydney’in Campbelltown gibi bazı bölgelerinde, 4,5 santimetre çapında dolu yağdığı belirtildi. Fırtınadan önce şanslı bazı sürücüler araçlarını korumaya alabilirken, çok sayıda kuşun yaralandığı açıklandı.

ARABALARIN CAMLARI KIRILDI

Aylardır orman yangınlarıyla mücadele eden Avustralya’yı bu kez dolu vurdu. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı nedeniyle ağaçlar zarar gördü, araçların camları kırıldı. Başkent Canberra’da başlayan yağış, Victoria, Yeni Güney Galler, Queensland ve Melbourne’de de etkili oldu. Yetkililer, halkı sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.

DEV KUM FIRTINASI GÖRÜNTÜLENDİ

 

Öte yandan, Avustralya’nın Yeni Galler Bölgesinde dev bir kum fırtınası çevre sakinlerince görüntülendi. Dubbo kenti ve çevresinde gözlemlenen dev kum fırtınası bölgede güneşi kapatarak yaşamı olumsuz etkiledi. Yetkililer kum fırtınasına, bölgede etkili olan şiddetli yağmur ve rüzgarlı havanın sonucu olduğunu açıkladı.Yaklaşık 4 aydır süren Avustralya yangınlarında en az 28 kişi hayatını kaybederken milyonlarca canlı telef olmuştu. Yangınların etkisi sürerken ülkede bir anda hava durumu değişti. Ceviz  büyüklüğünde dolu yağışı etkili oldu.

AVUSTRALYA YANGINI NASIL MEYDANA GELDİ?

Avustralya yaz aylarında yaşanan yangınlara alışkın olsa da bu yıl normalin üzerinde görülen sıcaklıklar ve kuraklık, yangınların şiddetinin daha fazla olmasına neden oldu.İnsan faktörü de kimi zaman yangınların ortaya çıkmasında etkili olsa da, kuru tarım alanları üzerinde şimşeklerin çakmasıyla da yangınların başladığı görülüyor.Yangınlar bir kere başladı mı otların yanmasıyla ortaya çıkan közlerin rüzgarla yayılması diğer alanları da tehlikeye sokuyor.Otları tutuşturan yangınlar, gökgürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor.Bu da bir volkan patlaması ya da atom bombası etkisi yaratarak, yangınların kendi fırtınalarını ortaya çıkarmasına yol açıyor.

AVUSTRALYA YANGINLARININ BİLANÇOSU

Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 8 milyon hektar alan yok oldu.Yaklaşık 2 bin ev küle dönerken, çok sayıda kasaba elektrik ve internet bağlantısı olmadan yaşamak zorunda.Eylül ayından beri en az 800 evin tahliye edildiği bildiriliyor. Avustralya Sigorta Kurumu’nun tahminine göre zarar 700 milyon Avustralya dolarını (485 milyon Amerikan doları) aştı ve bu miktarın çok daha fazla artması bekleniyor.Avustralya Acil Durumlar Bakanı Lisa Neville, Victoria eyaletinde 67 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı.Yaklaşık bin kadar turistin Avustralya donanması tarafından kıyılardan alınarak götürüldüğü duyuruldu.Adelaide Tepeleri’ndeki şarap endüstrisine üzüm sağlayan bağların üçte birinin yok olduğu belirtiliyor.Uydu görüntülerine göre yangından en çok etkilenen Victoria ve New South Wales eyaletlerinden yayılan dumanlar Yeni Zelanda’ya kadar vararak hava kalitesinin etkilenmesine neden oldu.Avustralya’da en çok can kaybına neden olan yangın Şubat 2009’da yaşanmıştı. Kara Cumartesi olarak adlandırılan yangında Victoria eyaletinde 180 kişi ölmüştü.

 

ŞİMDİYE KADAR KAÇ HAYVAN HAYATINI KAYBETTİ?

İngiliz Times gazetesine konuşan çevre yetkilileri, yapılan hesaplamalara göre yangınlarda şimdiye kadar en az 480 milyon hayvanın öldüğünün tahmin edildiğini aktardı. Koala nüfusunun da üçte birinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çevre uzmanlarına göre toplamda 8 bin koala hayatını kaybetmiş olabilir.4 bin çiftlik hayvanı ve koyunun da öldüğü hesaplanıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın direkt yangınlarda ya da yangınlardan ötürü hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.Bu rakamın Avustralya vahşi yaşamı üzerinde yangının etkilerinin araştırılması ve Sydney Üniversitesi’nden Profesör Chris Dickman’ın yöntemi ile hesaplandığı belirtildi.

 

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 27.09.2020 11:40