Avustralya, Manşet

Yangınların acı bilançosu: Belçika’nın 2 katı yandı, 24 kişi öldü, 480 milyon hayvan telef oldu

Avustralya’da ülke genelinde Eylül 2019’da başlayan yangınlar söndürülemiyor. Yangınların başlangıcından bu yana en az üç itfaiyeci hayatını kaybetti, toplamda hayatının kaybedenlerin sayısı ise 24’e yükseldi. 480 milyon hayvanın telef olduğu yangınlarda, bin 500’den fazla ev ve iş yeri ile Belçika’nın yüzölçümünün iki katı büyüklüğünde bir alan küle döndü. Yangınlara müdahale için 3 bin asker görev yapıyor.

Yangınların en çok etkilediği Victoria Eyaleti Başbakanı, 6 bölgeyi ve tatil köyünündaki durumu ‘felaket’ olarak ifade etti.

Diğer yandan itfaiyecilerden Başbakan Scott Morrison’a yangınla mücadele konusundaki tutumu nedeniyle ağır eleştiriler geliyor. Bir radyo programında konuşan Yeni Güney Galler Eyaleti İtfaiyesi Müdürü Shane Fitzsimmons, Morrison’u “temel profesyonel nezaketten” yoksunlukla suçladı. Fitzsimmons, Morrison’un üç bin kişilik ordu gücünü itfaiyeye destek için göreve çağırdıklarını medyadan öğrendiği için de “büyük hayal kırıklığı” yaşadığını belirtti.Başbakan Morrison cumartesi günü kişisel Twitter hesabı üzerinden yangın görüntülerine ve hükümetin yangınla mücadele ile ilgili çalışmalarına yer veren bir video yayınlamıştı. Videoda üç bin kişilik ordu gücünü itfaiyeye destek için göreve çağırdıklarını açıklamıştı.Videonun ardından yangın faciasını reklam amaçlı kullandığı gerekçesiyle Morrison eleştiri yağmuruna tutuldu. İşçi Partisi Milletvekili Pat Conroy, Başbakanı “ulusal bir trajediden faydalanmaya çalışmakla” suçladı.

Google’nin ülke geneli yayınladığı kriz haritasında yangınlar görülüyor

AVUSTRALYA’DAKİ YANGINLARIN NEDENİ NE?

Avustralya’da Eylül ayından bu yana süren yangınların neden aşırı sıcaklıklar. Aşırı sıcaklıklar nedeniyle 4 aya yakın süredir devam eden yangın nedeniyle 24 kişi hayatını kaybederken onlarca kanguru ve koala’da telef oldu. Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde koalaların 3’te birinin tamamen yok olduğunu açıkladı.

 

Victoria eyaletine bağlı sahil kasabası Mallacoota’da etkili olan yangının yerleşim yerlerine yaklaşması üzerine deniz kenarına sığınan yaklaşık bin kişi, dün donanmaya ait “MV Sycamore” ve “HMAS Choules” gemileriyle tahliye edilmişti.

Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, Mallacoota dahil 6 bölge ve tatil köyü için “felaket durumu” ilan etmişti. Victoria’nın bazı kesimlerinde, halktan kara yoluyla bulundukları yerleri tahliye etmeleri istenmiş, tren istasyonlarında uzun kuyruklar oluşmuştu.Yetkililer, dün, eyalet genelinde yangınlar nedeniyle 28 kişiden haber alınamadığını bildirmişti.Diğer yandan, Yeni Güney Galler’de yetkililer, önceki sabah, turistlerden cumartesiden önce güney kıyısı boyunca uzanan 250 kilometrelik alanı bir an evvel terk etmelerini istemişti.Eyaletin bazı kesimlerinde de binlerce kişi bulundukları yerleri terk etmeye başlamıştı.Sidney ve Canberra kentine giden otoyollarda uzun araç kuyrukları oluşmuş, yola çıkanların çoğunun tatilini yarıda kesenler olduğu kaydedilmişti.Araçlar, süpermarket ve benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,329
Amerikan Doları
0,85424
Euro
8,7515
İngiliz Sterlini
9,7299
BIST
1076
Altın
7,446
Son Güncelleme: 10.08.2020 18:02