Manşet, Zulüm Günlüğü

Dört aydır tutuklu: Elif Tuğral doğum yaptı, kapısında 10 jandarma duruyor

Gergerlioğlu yaptığı paylaşımda, “Oldukça riskli bir pıhtılaşma hastalığı vardı, nurtopu gibi bir oğlu olmuş” dedi.

İzmir Şakran Cezaevi’nde bulunan hamile tutuklu Elif Tuğral (31) bugün doğum yaptığı. Baba Nuri Tuğral, çocuğunun bu sabah dünyaya geldiğini söyleyerek, “Ben sadece yarım saat, annesi inene kadar görebildim. Annesini henüz göremedim. Değil kaldıkları odaya, hastanenin o katına bile sokmuyorlar. Annesi gelene kadar bebeğimizi kucağıma aldım, kokladım, sevdim. Şimdilik iyi görünüyor. Kayınvalidemi yanına refakatçi olarak bıraktım.” dedi.Eşini de görmek için savcılığa dilekçe yazdığını söyleyen Nuri Tuğral, eşinin tutuksuz yargılanması için tekrar yetkililerden çağrıda bulundu.

Öte yandan, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yaptığı paylaşımda, “Oldukça riskli bir pıhtılaşma hastalığı vardı, nurtopu gibi bir oğlu olmuş” dedi.Tuğral’ın halen yoğum bakımda olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, “Anne doğumhaneye 10 erkek jandarma ile getirilmiş, doğumhane kapısında bekliyorlar, lohusa kadın kaçacak sanki” ifadelerini kullandı.

ANNE ELİF TUĞRAL YOĞUN BAKIMDA

Vehbi Enes adı verilen bebek ve annesinin sağlıkla ilgili riskleri ise aylardır sürüyor. 5 aylık hamileyken tutuklanıp İzmir Şakran Cezaevine gönderilen Elif Tuğral bu sabah 10.30’da İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesinde doğum yaptı. Doğuma giren Tuğral’a annesinin refakat edebilmesi için savcılığa izin başvurusu yapıldı.

HASTANE RAPOR VERDİ, MAHKEME DOSYAYA ATTI

Doğumdan önce eşi Elif Tuğral’ın durumu ile ilgili İzmir Şakran Kadın Cezaevi Müdürlüğü’nün hastane heyet raporu istediği yazısına yanıt verildiğini kaydeden Nuri Tuğral, “Cezaevi Müdürlüğü savcılıktan talep etti, savcılık hastaneye yazı yazdı ve o rapor yazıldı. 3 ay ceza ertelemesi istendi. Rapor bu sabah cezaevi yönetimine ulaştı ve onlar da mesai saati bitimine kadar İzmir Bölge Adliye Ceza Mahkemesi, 2. Ceza Dairesine gönderdiler. Mahkemeden adil bir karar vermesini, hastane raporunu dikkate alarak eşimle ilgili ceza ertelemesi istiyoruz. Eşim doğumu normal şartlarda hastanede yapmalı ve hastaneden cezaevine değil eve dönmeli” demişti.

“KONUNLAR ORTADA, RAPOR ORTADA…”

“Kanunlar ortada” diyen Tuğral, “Kanunlarla birlikte Cezaevi yönetiminin ve Savcılığın talebi ortada, doktorların bilimsel raporu ortada. Lütfen bütün bunlarla çelişmeyen adil bir karar verin. Eşim insani şartlarda çocuğumuzu dünyaya getirsin” ifadelerini kullanmıştı.

DOSYASI İSTİNAFTA

Ev hanımı Tuğral’ın Hilmi adından bir erkek çocuğu daha bulunuyor.10 Ekim 2019’da tutuklanan Elif Tuğral, İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesince 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası halen İstinaf’ta bulunuyor.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,129
Amerikan Doları
0,6697
Euro
7,3419
İngiliz Sterlini
8,3624
BIST
91418
Altın
6,794
Son Güncelleme: 06.04.2020 12:09