Gündem

‘Nazi yöntemi’ ile fişleme önerisi: Üniversiteleri temizleriz!

15 Temmuz sonrası binlerce insan hukuksuzca yapılan fişlemeler sonrasından delilsiz bir şekilde mesleklerinden atıldı, cezaevlerine gönderildi.

21. yüzyılda Nazi Almanya’sının taktiklerini hatırlatan yöntemlerin üniversiteler de kabul görmesi Türkiye’de hukuksuzluktan geldiği noktayı gösteriyor.İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ın 200’ün üzerinde akademisyeni fişleyip sonra da mahkemeye gönderdiği, ‘kanaate göre yaptık, delile de ihtiyaç yoktu’ şeklindeki skandal açıklamalarına benzer sözler başka bir akademisyenden geldi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ulağlı, TSK’da bazı askerlerin uyguladığı sözde ‘fetömetre’ şeklinde fişleme sisteminin üniversitelerde de uygulanmasını talep etti.

AA’ya skandal açıklamalarda bulunan Ulağlı, herhangi bir hukuksal altyapısı olmayan ve tamamen fişlemeler üzerine kurulan sözde ‘fetömetre’nin tüm kurumlarda uygulanması gerektiğini iddia etti. Fişlemelerin 39 kategoriden oluşan bir akademik ‘fetömetre’ ile yapılabileceğini söyleyen Ulağlı, böylelikle üniversitelerin temizleneceğini öne sürdü.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8777
Amerikan Doları
0,75512
Euro
7,9028
İngiliz Sterlini
8,7685
BIST
115748
Altın
7,021
Son Güncelleme: 04.07.2020 02:12