Avustralya, Video Haberler

Aşırı yağışlar hayatı tehdit ediyor: NSW’de iki yolcu ölüm eşiğinden döndü

Kuraklık nedeniyle Eylül ayından bu yana devam eden yangınlarla boğuşan Avustralya, yağan şiddetli yağışlardan dolayı zor bir süreç yaşıyor.

Aşırı yağışlar yangınların üçte birini söndürürken, meteoroloji yetkilileri, bazı bölgelerin son bir yılın en yüksek yağışını aldığını açıkladı. Sydney ve diğer sahil şehirlerinde ani seller baskınları meydana gelebileceği uyarısını yapan yetkililer, vatandaşları yazılı ve görsel medya aracılığıyla sık sık uyarıyor. Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti’nde hafta içinde başlayan yoğun yağışlar nedeniyle, eyalet genelinde aylardan beri devam eden 62 yangından önemli oranda söndürüldüğü kaydedildi.

1990’DAN BERİ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİK

Bu arada 74 günden beri devam eden Currowan yangını, yağışler nedeniyle söndü. Meteoroloji Bürosu ; “bu çok tehlikeli bir sistem” ifade ederken, “1990’lardan bu yana böyle bir şey görülmedi” diye ifade edildi.

DEHŞET ANLARI SANİYE SANİYE KAYDEDİLDİ

Öte yandan Dailymail sitesinde yer alan haberde, Kuzay bölgesinde aşırı yağış nederdeniyle iki bayan, mucizevi bir şekilde ölümden eşiğinden döndü. Gill Sutherland ve arkadış Hannah, Nimbin’de yolun, araçlarıyla giderlerken, yolda bırıken suda mahsur kaldılar. Etraftaki bir başka sürücü tarafından dakika dakika kaydedilen görüntüde, dehşet anları kaydedildi. Görüntüde iki şahıs, arka camından çıkarak kurtulurken, araçları ise suya gömüldü.O dehşet anını haber kanallarına anlatan Sutherland; “Her şey 10 saniye 15 saniye içinde yaşandı.Bir anda ayaklarımızın suların altında kaldığını fark edince, tehlikenin boyutunu fark ettik. Aracımız önce savruldu, sonra öne doğru eğilerek, suya gömülmeye başladı.O bölgenin yabancısıydık ama tüm web sitelerini kontrol ettik, o bölgeyi bize rota olarak gösterdi”dedi. Görüntüleri kayeden diğer sürcü, dehşet içinde “Aman Tanrım, saplanıp kaldılar. Araç kayıyor, çıkmaları lazım. Ambulansı aramalıyız” diyerek, panik halinde oldukları görüldü.

AZ BİLİNEN KURAL: YOLDA BEKLEYENE SU SIÇRATAN SÜRCÜYÜ 2200 DOLAR CEZA

Bu arada Aşırı yağışlar Avustralya’nın en büyük Eyaleti olan Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti’nde çok bilinmeyen ama ağır cezası olan trafik kuralını hatırlattı. Söz konusu kuralda, birikmiş suda giden araç sürçüşünün, yayaların üzerine su sıçratması ve polise yakalanması halinde 2200 dolar cezaya çarptırılacağı belirtildi. Bu nedenle özellikle duraklarda bekleyen veya yolda yürüyen vatandaşların üzerine su sıçratanların bu kurala dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

VATANDAŞLAR SIK SIK UYARILIYOR

Eyalet Acil Hizmetler Servisin (SES)den yapılan açıklamada, dört günden beri devam eden yağışlar nedeniyle yolcuların yolculuk yapmadan dikkatli noktaları seçmeleri gerektiğini söyledi. Yetkililer; “Yolda su varsa, alternatif bir yol bulun” uyarısı yaptı. Ayrıca meteoroloji yetkilileri, şiddetli yağışların ardından, ani sel baskınları ve fırtınaya karşı vatandaşları uyardı.ZAMAN-Avustralya

 

 

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER