Manşet

Yunanistan’a yönlendirilen göçmenler, Pazarkule’den İpsala’ya yöneldi

Edirne’ye giden göçmenler, Yunanistan’a açılan ve kapatılan Pazarkule Sınır Kapısı’nın ardından diğer gümrük bölgesi olan İpsala Sınır Kapısı’na gidiyor. Yunanistan’a yönlendirilen göçmenler, Pazarkule’den İpsala’ya yöneldi.

Yunanistan’a açılan Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısı ve çevresindeki mülteciler kapının Yunanistan tarafından kapatılmasının ardından İpsala ilçesindeki İpsala Sınır Kapısı’na yöneldi. Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısı’na açılan İpsala Sınır Kapısı önündeki yoğunluk her geçen saat artıyor.DHA’nın haberine göre, soğuk hava nedeniyle ateş yakarak ısınmaya çalışan göçmenler, kapılar açılana kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi. İpsala Sınır Kapısı’na akın eden göçmenlere yöre halkı da zaman zaman insani yardımda bulunuyor. Bazı vatandaşlar, göçmenlere yiyecek ve içecek dağıttı. Özel bir firma ise İpsala Sınır Kapısı’na gelerek göçmenlere sıcak çorba ikramında bulundu.

Sınır kapısındaki üçüncü gününü geride bıraktığını söyleyen Afganistan uyruklu Davud Kadim, sınırı yüzerek geçtiğini ve orada Yunanistan askerlerinden şiddet gördüğünü ifade etti. Kadim, “Yüzerek karşıya geçtim. Yunanistan askerleri bana, ‘geldiğin yere geri dön, git buradan’ dediler. Ben de mecbur tekrar buraya döndüm. Onlar bizi alana kadar, kapıları açana kadar buradan ayrılmayacağım. İstanbul’a dönmeyeceğim. 5 gün, 10 gün fark etmez. Ne kadar sürerse burada beklemeye devam edeceğim. Fabrikada işçiydim. İşimi bıraktım geldim. Şimdi geri dönersem ne işim var ne kalacak yerim var. Beklemeye devam edeceğim” diye konuştu.

‘BİZLER HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANIZ’

İpsala Sınır Kapısı’ndaki ikinci gününde olduğunu ve şartların gittikçe zorlaştığını ifade eden Afganistan uyruklu Cavit Şahin, sınırı 4 saat yürüyerek geçtiğini fakat geri gönderildiğini söyledi. Yunanistan askerlerinden sözlü ve fiziksel şiddet gördüğünü belirten Şahin, “Arkamızda anne babamızı bıraktık. Savaştan kaçtık. Türkiye’ye sığındık. İstanbul’da yaşıyorduk. Müslüman memleket her şey iyi, birçok şey var. Sınır kapısının açıldığını duyunca işimizi bıraktık. Ben ve eşim İpsala Sınır Kapısı’na geldik. Yanımızda yiyecek ve su vardı. Yürüyerek sınırı geçtik. Yunan askerleri her şeyimizi elimizden aldı. Bizler her şeyden önce insanız. Ama bize acımıyorlar. Silah atıyorlar. Gaz bombası atıyorlar. Çocuklar hasta oldu. Herkesin hali perişan oldu.” dedi.

‘TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE EDİLİYOR’

Öte yandan Türkiye’nin çeşitli illerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan göçmenlerin, Edirne’ye gelişleri de sürüyor. İstanbul’dan taksi, otobüs ve trenlerle Edirne’ye gelen göçmenlerin sayısı her geçen saat artıyor. Yunanistan’ın kapattığı Pazarkule Sınır Kapısı’ndan geçişlere izin vermeyip TOMA’lardan tazyikli su, gaz bombası ile müdahale ettiği göçmenler, Meriç Nehri ve kırsal alanlardaki tel örgüleri aşarak Yunanistan’a geçmeyi başarıyor. artıgerçek

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 06:40