Manşet, Politika

HDP’li Ahmet Kaya kendisini kaçıran istihbaratçı polislerle yaşadıklarını anlattı

Hayatının 28 yılını cezaevinde geçiren HDP’li Ahmet Kaya kendisini istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce kaçırıldı. Kaya alıkonulduğu sürede yaşadıklarını anlattı..

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Ahmet Kaya’nın kaçırılması ve ajanlık teklifi edilmesine dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.Toplantında konuşan Türkdoğan, “Başkentin göbeğinde insanlar kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından tehdit ediliyor, geçici süre olarak alıkonularak mülakat yaptırılmaya zorlanıyor. Bu bir işkence yöntemidir. OHAL sonrası ortaya çıktı. İşkence yasağına giren bir yöntemdir. Aynı zamanda alıkoyma ve tehdit suçu. 9 Mart 2020 günü Ankara’da siyasetçi Ahmet Kaya arkadaşımız polis olarak tanıtan kişiler tarafından araca bindirildi ve sorguya tabi tutuldu” dedi.

İHD’nin 2018 ve 2019 yılına dair bu konuda hazırladığı raporu Meclis İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Selami Altınok ile paylaştıklarını söyleyen Türkdoğan, “Devlet tamamen güvenlik devleti haline geldi. Yeteri kadar güvenlik mensubu var. Sokakta insandan siyasetçiden, gazeteciden ne istiyorsunuz? Sorun çözmek istiyorsanız muhataplar bellidir. Hangi sorunu kiminle çözeceğiniz bellidir. Ama herkesi kontrol altına almak istiyorsunuz” dedi.

TENHA BİR ALANA GÖTÜRDÜLER

Yaşamının 28 yılını cezaevlerinde geçiren Ahmet Kaya, yaşananlara ilişkin şunları belirtti: “Saat 14.00, 15-00 civarında bir arkadaşla görüşmeye giderken birisi aniden önüme çıktı ve kendisini polis olarak tanıttı. Benim kendileriyle birlikte arabaya kadar gelmemi istedi. ‘Hayırdır’ dediğimde konuşmak istediklerini söylediler. Beni zorla arabaya bindirerek, Etimesgut’ta tenha bir yere götürdüler. Tahmini 2-3 saat arabanın içinde sorguya tabi tutarak, kendileriyle işbirliği yapmamı istediler. Ajanlaştırmak istediler. Bunu yapamayacağımı, kabul etmeyeceğimi söyledim. Tehdit ettiler. ‘Ankara’ya neden geliyorsun, Ankara’ya bir daha gelmeyeceksin, Ankara sana yasak’ dediler. Ben de siyasetçi olduğumu ve Ankara’ya gelebileceğimi söyledim. İhtiyaçların varsa biz karşılarız, dediler. Taleplerini kesin bir dille reddettim. Bu kez de şantaj yaptılar. ‘Seni götürür, Rojava’dan geçti deriz, yıllarca cezaevi yatarsın’ dediler. Bölgede çalışabilirsin dediler. Sonra tamamıyla siyaseti bırakma şartıyla peşimi bırakacaklarını söylediler.”

KAÇIRILANLAR YAŞADIKLARINI ANLATSIN

Kaya, kaçırıldığı arabanın beyaz renkte olduğunu, plakasının sadece “06 AR…” kısmını okuyabildiğini söyledi. Kendisini kaçıranların ölümle tehdit ettiklerini söyleyen Kaya, “Birçok arkadaş bu durumları yaşıyor. İlgili kurumlarla açıklamıyorlar. Benim çağrım; Bu tehditlerle, bu psikolojide yaşamaktansa ilgili kurumlarla paylaşılması ve bundan kurtulmasıdır. Kendi iç dünyalarına kapanmama çağrısında bulunuyorum. İHD’ye başvurmuyorlar. Korkunun tehdidin ecele faydası yok. İnsan onuruyla yaşamalı. Halkına, değerlerine karşı olacağıma ölmeyi yeğlerim. Yarın ya da ileri ki süreçlerde bana yönelik olabilecek yönelimlerde devlet kurumları ve AKP hükümeti sorumludur” diye konuştu.

TİRYAKİ: TOROSLARIN YERİNE TRANSPORTERLER GELDİ

HDP Milletvekili Tiryaki ise, 1990’lı yıllarda insanları kaçırmak için kullanılan beyaz Torosların yerini siyah transporterler aldığını belirtti. İnsanların ölümle tehdit edilmeye başlandığını ifade eden Tiryaki, “Bunun son olmasını istiyoruz. Biz siyasiler olarak kimsenin bilmediği bir şey yapmıyoruz. Tam tersine kamuoyuna ulaştırmak istiyoruz. Bilgi öğrenmek isteyenler, yetkili organlarımıza sorsalar yeter. Bizim ne yapacağımız ayrıntılı olarak açıklanıyor. Bu yöntem başarılı olsaydı, Muhaberat başarılı olurdu. Suriye bu durumda olmazdı. Mübarek kahraman olurdu, Saddam kahraman olurdu. Bu ülkeleri ve insanların sonu bellidir. Bu ülkeyi yönetenler ne yaptıklarını gözden geçirmeli” şeklinde konuştu.MED TUHAD-FED Ankara temsilcisi Bayketin de, “Bu ülke 17 bin faali meçhul ile uğraşırken, 21’inci yüzyılda legal siyasetle uğraşan bir arkadaşın korsanvari kaçırılması, Ankara’ya girişinin yasaklanması kabul edilebilir değil. Bireyleri kaçırarak tehdit ederek bu sorunları çözemezsiniz” dedi.Kaçırılmasına dair İHD’ye başvuru yapan Kaya, savcılığa da suç duyurusunda bulunacak.BOLD

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0838
Amerikan Doları
0,67262
Euro
7,367
İngiliz Sterlini
8,2623
BIST
88125
Altın
6,612
Son Güncelleme: 29.03.2020 14:41