Gündem, Manşet, Video Haberler

Başak Demirtaş’tan herkese çağrı: Çocuklar Anneleriyle hapiste, lütfen zaman kaybetmeden sesimizi yükseltelim

 

Başak Demirtaş; “Yüzlerce çocuk Anneleriyle birlikte hapiste. Koğuşlar çok kalabalık. Vakit kaybetmeden infaz erteleme tutuklu yargılanmalarılar ilgili düzenlemelerin hayata geçmesi lazım. Evrensel hukukun da insanı olmanın gereği de bu.”dedi.

Bir çağırı da HDP eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’tan geldi.Başak Demirtaş, çağırısında” Lütfen zaman kaybetmeden sesimizi yükseltelim.” dedi.Eşinin cezaevine girdiği 176 haftadan  bu yana ilk kez,   Kononvirüsünden dolayı  ziyaret edemediğini belirten Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: “Benim şuanda cezaevindeki eşimin görüşünde bulunmam gerekiyordu. Ancak koronvirüsün nedeniyle alınan tedbirlerden dolayı ziyarete gidemedim. Benim gibi on binlerce insan yakınını ziyaret edemedi. Bu bir tedbir değil. Çünkü hapishanelerdeki koşullar yetersiz. Bir çok kişi ileri yaşına, ağır hastalığına rağmen, içerde tutulmaya devam ediliyor. Yüzlerce çocuk Anneleriyle birlikte hapiste. Koğuşlar çok kalabalık. Havalandırma yetersiz. Güneş ışığı neredeyse hiç yok. Sağlıklı beslenme ve hijyen koşulları son derece yetersiz. Bu koşullar solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Hasta olanlar büyük risk altında. Öte yandan hapishane görevlileri de çok risk altında. Sürekli dışarıyla temas halindeler. Tüm bunlar ortadayken, virüsler hapishanelerde büyük felaketlere neden olacak. Vakit kaybetmeden infaz erteleme tutuklu yargılanmalarılar ilgili düzenlemelerin hayata geçmesi lazım. Evrensel hukukun da insanı olmanın gereği de bu. Hepimize düşün hapishanelerde ölümler yaşanmadan harekete geçmektir. Lütfen sesimizi yükseltelim. Herkese sevgiler selamlar”

Öte yandan Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas, siyasi tutuklular, hastalar, çocuklu anneler ve yaşlıların acilen cezaevlerinden tahliye edilmeleri gerektiğini bir kez daha tekrarladı.Nas, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tüm sınırlar kapalı. Kimsenin bir yere gideceği yok. TCK’ya göre tutuklama tedbirdir ve tutuksuz yargılama esastır. Bu durumda siyasi tutukluların, gazetecilerin, yaşlı, hasta olanların, çocuklu ebeveynlerin hemen serbest bırakılması gerekir. Ayrıca ceza infazlar da ertelenmeli.” ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ SİYASİ TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ TAHLİYE EDİLMELİ

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş da tahliye için sosyal medya hesabından çağrı yaptı: “Her tür siyasi tutuklu ve hükümlü, tahliye edilmeli. Cezası bir kaç ay içinde bitecek olan ve adi suçlardan yatan diğer mahkumların tahliyesi öne çekilmeli. İnsanlık virüse karşı ortak bir mücadele veriyor. Devlet, kendini değil milleti korumak için hareket etmeli.”

MAHMUT TANAL: PAKETİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

CHP’li milletvekili Mahmut Tanal da iktidara tepkisini şu paylaşımla gösterdi: “Korona virüsü nedeniyle; Alınan tedbirler ile ilgili İran’da tutuklular tahliye edildi. Türkiye’de ise cezaevinde tutuklu olup, yargılaması devam eden tutuklular İçin adli kontrol sistemi ile aynen İran’da olduğu gibi Korona virüsü nedeniyle tahliye edilebilirdi. Pakette bu da yok”

POYRAZ: TUTUKLULAR BÜYÜK RİSK ALTINDA

Avukat Uğur Poyraz ise cezaevlerinin ağzına kadar dolu olduğunu belirttiği paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Tutuklu, hükümlü, cezaevi personeli büyük risk altında. Hükümet bir an önce af veya ceza indirimi yapmalı. Mahkemeler önüne geleni tutuklamamalı, adlî kontrol dahil tüm şartları dikkate alarak tahliye kararı vermeli. Çünkü, İNSAN HAYATI ÇOK KIYMETLİ.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0838
Amerikan Doları
0,67262
Euro
7,367
İngiliz Sterlini
8,2623
BIST
88125
Altın
6,612
Son Güncelleme: 29.03.2020 14:41