Avustralya, Manşet

Başbakan’dan ‘dışarı çıkmayın’uyarısı: Karantinayı ihlal edenlere 20 bin dolar ceza

Federal Hükümet, 189 milyar dolarlık kurtarma paketini açıklayarak, bilhassa küçük işletmelere 100 bin dolara kadar karşılıksız yardımda bulanacağını açıkladı.Başbakan Morrison, vatandaşları kalabalık ortamlarda bulunmamaları konusunda uyardı.

Avustralya’da korona virüsü nedeniyle ölü sayısı 7’ye, vaka sayısı son verilerle birlikte bin 51’e yükseldi. Sağlık Bakanı Greg Hunt, dünya genelinde en yüksek Covid-19 test oranının Avustralya’da olduğunu belirterek 115 bin testten yüzde 99 oranında negatif sonuç elde edildiğini ifade etti. Sağlık Bakanı ayrıca yeni Covid-19 testi çalışmaları için 15 milyon dolarlık kaynak aktarılacağını ise sözlerine ekledi.

NSW EYALETİ’NDE EN YÜKSEK VAKA

Yeni Güney Galler  (NSW) Eyaleti’nde 436 vakayla yeni tip koronavirüsün en yoğun görüldüğü eyalet olduğu açıklandı. İlk vakanın görüldüğü ocak sonundan bu yana Avustralya’da, 6’sı NSW’de biri Batı Avustralya’da olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybettiği açıklandı.Bu çerçevede,  Korona virüs salgınına karşı mücadele tüm hızıyla sürüyor. Vaka sayısının giderek arttığı ülkede, hükümet bir dizi önlemlerin ve destek paketlerinin yer aldığı yeni bir kampanya başlattı. Federal Hükümet, 189 milyar dolarlık kurtarma paketini açıklayarak, bilhassa küçük işletmelere 100 bin dolara kadar karşılıksız yardımda bulanacağını açıkladı.Başbakan Morrison, vatandaşları kalabalık ortamlarda bulunmamaları konusunda uyardı.

BAŞBAKAN: DIŞARI ÇIKMAYIN, HER 4 METREDE 1 KİŞİ KALABİLİR

Morrison; “Her 4 metrekarede 1 kişi bulunmalı buna göre 100 metrekarede en fazla 25 kişi bir araya gelebilir” dedi.Federal Başbakan Scott Morrison, korona virüs salgınına karşı yeni sosyal ve ekonomik paket açıkladı. Açıklanan pakete göre bankalar faiz indirimine gidecek ve küçük işletmeler desteklenecek. Federal Başbakan Morrison, bugün yaptığı açıklamada, küçük işletmelerin çalışanlarına maaş ödeyebilmesi için 100 bin dolara kadar hibeleri de içeren 66 milyar dolar civarında ikinci bir kurtarma paketini ilan edeceğini kaydetti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Morrison şöyle dedi; “İşletmelerin ayakta kalmasını yardımcı olmak istiyoruz. İflas etmek yerine, ayakta durmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Bu kriz geçtiğinde Avustralya’nın yeniden sıçrama gösterebileceğinden emin olmak istiyoruz. Çok sıkıntılı bir dönem geliyor, fakat elimizden geldiğince  bu ekonomik darbeyi yumuşatmaya çalışacağız” dedi.Bu çerçevede,  zor durumdaki şirketlerin iflas etmemesi için bankaların yüzde 50 ucuz kredi vermesini garanti edeceği belirtilerek, toplamda  40 milyar dolarlık gibi büyük bir kredi programı da başlatacağı açıklandı. Son bir haftada ilan edilen 17,6 milyar dolarlık tedbirler ve bankalara kredi vermeleri için ayrılan 105 milyar dolarla birlikte ikinci kurtarma tedbirlerinin toplam 189 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca Federal Hükümetin yaşanacak ekonomik sıkıntıyı hafifletme adına üçüncü bir paket açıklaması bekleniyor.

MERKEZ BANKASINDAN İKİNCİ FAAİZ İNDİRİMİ

Ayrıca Mayıs ayında sunması gereken bütçeyi Ekim ayına ertelenirken, Avustralya Merkez Bankası, ikinci kez faiz indirimini yaptı. Ekonomi üzerinde oluşturduğu baskıyı hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla mart başında faiz oranlarını yüzde 0,75’ten 0,50’ye çeken Merkez Bankası, ikinci defa indirime gitti. Böylece faizleri 0,25’e düşürdü. Öte yandan ABD doları karşısında değer  kaybeden Avustralya doları son 18 yılın en düşük seviyesi olan 55.64 sent seviyelerini gördü.

14 GÜNLÜK İZOLASYON DEVAM EDİYOR

Korona virüs önlemleri kapsamında Avustralya’da 14 günlük izolasyon önlemleri devam ediyor. Alınan önlemler kapsamında geçici vize ile ülkeye girmek isteyenlere Avustralya sınırları kapatıldı.Yurt dışından gelen uçak ve yolcu gemilerinde bulunanlara karşı uygulanan izolasyonda 4 yeni vaka tespit edildi. Uluslararası seyahat yapan yolcu gemisinde uygulanan 2 bin 700 testten 4’ü pozitif çıktı.  Avustralya vatandaşları ve oturum izni olanlar dışında ülkeye girişin yasaklandığı Avustralya’da ayrıca 2 havayolu şirketi de tüm yurt dışı uçuşları durdurdu.

HAVA YOLLARI ŞİRKETİ UÇUŞLARA ARA VERECEK

Ülke ulusal hava yolu şirketleri Qantas ve iştiraki Jetstar Mart ayının sonundan mayıs ayının sonuna kadar uluslararası uçuşlara ara vereceklerini açıkladı. Başbakan Scott Morrison’un yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı açıkladığı önlemler kapsamında, Avustralyalıların yurt dışına çıkışının yasaklandığı ve yurt dışındakilere de en kısa zamanda ülkeye dönmeleri çağrısı üzerinde Qantas Havayolları, aldığı tedbirleri duyurdu. Qantas’ın resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, Qantas ve Jetstar’ın tüm uluslararası uçuşları mart sonundan itibaren 31 Mayıs’a kadar durduruldu.Yurt dışında dönemeye çalışan Avustralyalıların ülkeye gelebilmesi için uçuş iptalinin ay sonunda yürürlüğe gireceği vurgulanan açıklamada, yine bu süre içerisinde çalışanlara ücretli izin verilerek faaliyetlerin üçte ikisinin de durdurulacağı belirtildi.

KARANTİNAYA UYMAYANLARA AĞIR PARA CEZASI

Öte yandan Federal ve Eyalet Hükümetleri, koordineli bir şekilde konoavirüsüyle ilgili mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyor.  Eyalet Hükümetleri ise;  koronavirüse karşı sert tedbir almaya devam ediyor. Bu çerçevede polis ise; ülke genelinde izolasyon kararlarının uygulanması için kontrollerini sıklaştırdı. Polis teşkilatı, tecrit edilenlere karşı, adreslere ani kontrolleri sıklaştdı.Victoria Eyaletinde, olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından, konrolleri sıklaştırmak amacıyla polise ise özel yetki verildi. The Age Gazetesinde yer alan haberine göre, polis teşkilatı kapıları rastgele kapıları çalarak karantina halindeki vatandaşların toplumu riske sokup sokmadığına dair kontrollerin yapıldığını yazdı. Haberde, toplumu uyaran yetkililer, karantina kurallarını ihlal eden kişileri 20 bin dolara kadar para cezası verilebileceğine de işaret edildi. Victoria Polisi konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Herkesin sağlığı ve güvenliği için çoğu vatandaşımızın doğru olanı yapacağını biliyoruz. Victoria Polisi, talep edildiğinde ve yaptırım gerektiğinde, Baş Sağlık Yetkilisi ve Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na yardım etme yetkisine sahiptir” ZAMANAvustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 07:11