Avustralya, Manşet

‘Dışarı çıkmayın’ diyen Başbakan: Düğünlere 5, defin ve cenazeye 10 kişi katılabilecek

Düğünlere gelin-damat, şahitler ile memurdan oluşan 5, defin işlemlerine ise; 10 kişinin katılımına izin verileceğini hatırlatan Başbakan Scott Morrison; “Bu kolay alınmış bir karar değil. Zorunlu olmadıkça evde kalın” çağrısı yaptı.

Avustralya’da Kovid-19 nedeniyle can kaybının 8’e, vaka sayısının da 2 bin 364’e yükseldiği belirtildi.Federal Başbakan Scott Morrison, ülkedeki gelişmeleri günlük basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Başbakan Morrison, Canberra’da bugün düzenlendiği basın toplantısında, Kovid-19’un yayılmasını durdurmaya yönelik alınan yeni tedbirleri açıkladı.

HÜKÜMETİN KARARI, BU AKŞAMDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Bu gece (Çarşamba) yarısından itibaren uygulamaya girecek yeni yasak ve kısıtlamalarla ilgili bilgi veren Morison; “Bu kolay alınmış bir karar değil. Zorunlu olmadıkça evde kalın” çağrısı yaptı. Yasak ve kısıtlamalarla ilgili bilgi veren Morrison, Güzellik salonları, masaj salonları, eğlence yerleri, oyun merkezleri, yüzme havuzları, kütüphaneler, müzeler, ibadet yerleri, kapalı ve açık pazarlar gibi vatandaşların bir arada bulunacağı çok sayıda işletmenin kapatılacağını bir kez daha hatırlattı.

DÜĞÜNLERE 5, CENAZE MERASİMİNE 10 KİŞİ KATILABİLECEK

Berber ve kuaförlerin açık olacağını, düğün merasimlerinin sadece gelin-damat, şahitler ve görevli memurdan oluşan 5 kişinin, defin işlemlerinin de yalnızca 10 kişinin katılımıyla yapılmasına izin verileceğini vurgulayan Başbakan Morrison, alınan önlemlerin hayat kurtarmak için olduğunu hatırlattı.

KOMİSYON: ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ, İTALYA İLEABD’DEN FARKLI

Öte yandan Avustralya Sağlık Koruma Baş Komisyonu (AHPPC) erken teşhis ve kontrol çalışmalarının etkili olduğunu savundu. Sağlık Koruma Baş Komisyonu (AHPPC) yaptığı açıklamda şunları söyledi; “AHPPC olarak, belirli bir bölgede vakaların yüzde 50’sinden fazlasının yerel olarak bulaşması durumunun önemli bir tetikleme noktası olduğunu değerlendirmiştir”

Avustralya’nın yüzde 50’ye yakın toplumsal bulaşma durumuna yakın olduğunu hatırlatan Komisyon, özellikle Sydney, Melbourne ve Brisbane/Gold Coast’taki vak sayısındaki hızlı artışın izlendiğini belirtti.AHPPC açıklamasının devamında, Avustralya’nın ilk 1000 COVID-19 vakasını analiz ederek, durumun İtalya’dan ve ABD’den farklı olduğunu savunarak; “Vaka sayılarındaki artışın önemini göz ardı etmeden, ilk 1000 vakamızın, İtalya ve ABD gibi ülkelerin ilk 1000 vakasından bir şekilde farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Vakalarımızın yarısından fazlası hala yurtdışı kaynaklı ve bunların doğrudan temas ettikleri kişilerdir. Dünyada düşük COVID-19 pozitif test oranlarından birine sahiptir deniliyor.

KÜÇÜK VE ORTA İŞLETMELERE 84 MİLYAR DOLAR MALİ DESTEK

Federal Hükümetin, küçük ve orta ölçekli işletmelerle buralarda çalışanların koronavirüs salgını sırasında zor durumda kalmamaları için hazırladığı 84 milyar dolarlık mali yardım paketi parlamentoda kabul edildi. Yardımların Mart sonundan itibaren söz konusu kişilere ulaştırılması bekleniyor.

Bu arada yabancılara sınırların kapatılmasının ardından, yurt dışından gelen Avustralyalılara ise; uygulanan karantina zorunluluğunun, polis tarafından denetlenmeye başlandığı kaydedildi. Polis ekipleri söz konusu kişilerin adreslerine giderek kontrollerde bulunuyor. Kurallara uymayanlara para ve hapis cezası verileceği belirtildi.

Ülke genelinde iş yerlerinin kapatılması veya uygulanan kısıtlamalardan dolayı işten çıkartılan çok sayıda Avustralyalı, işsizlik ödeneği başvurularının yapıldığı kurum olan Centrelink ofislerinin önünde uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Yaşanan yoğunluğun bilgisayar sistemlerinde kilitlenmelere neden olduğu bildirildi.

HAVA YOLLARI, UÇUŞLARI ASKIYA ALDI, ÇALIŞANLARI ÜCRETLİ İZNE AYIRDI

Bu arada yurt dışına gidecek Avustralyalılara yasak ve ülke içindeki uçuşlara da kısıtlama getirilmesi uçak şirketlerini zor duruma soktuğu belirtildi. Uçuşlarını yüzde 90 azalttığını açıklayan Virgin Avustralya, 10 bin çalışanından 8 binini geçici olarak ücretsiz izne çıkardığını duyurdu. Tiger Havayolları ise uçuşlarının tamamını cuma gününden itibaren askıya alacağını açıkladı. Qantas ve Jetstar ise; geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada tüm uluslararası uçuşlarını Mart ayının sonundan itibaren durduracağını açıklamıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 07:26