Avustralya

NSW’de büyük artış: Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Avustralya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı 12’ye, vaka sayısı 2 bin 766’ya çıktı. Federal Hükümet, Ulusal Kabine toplantısının ardından mevcut test kriterlerindeki değişiklikleri duyurdu.

Victoria Eyaleti Sağlık Bakanı Jenny Mikakos, eyalette 70 yaşlardaki üç erkek hastanın daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Victoria Eyalet Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eyalette 70’li yaşlardaki iki erkek hasta Melbourne’da tedavi gördükleri hastanede hayatını kaybetti. Eyalet genelinde 520 vaka bulunduğunu ve bunlardan 149 hastanın iyileştiğini belirten Victoria Sağlık Bakanı Jenny Mikakos, “Ne yazık ki Victoria’da koronavirüs ile ilgili ilk iki ölümü kaydettik.” ifadelerini kullandı. Victoria’da ilk kez yaşanan can kayıplarıyla Avustralya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye, virüs bulaşan kişi sayısı da 2 bin 766’ya yükseldi.

SERT TEDBİRLERE HERKES HAZIRLIKLI OLMALI

Öte yandan, Yeni Güney Galler ( NSW) Eyaletinde vakalarda hızlı artış yaşandığı belirtildi. 8 ölümle en çok can kaybının yaşandığı eyalette 1219 vakayla da virüsün en çok görüldüğü kent durumunda. Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian, gelişmeler üzerine eyalette daha sert tedbirlere hazır olunması açıklaması yaptı. Bu arada NSW’yi 520 vakayla Victoria ve 493 vakayla  Queensland eyaletleri takip ediyor.

TEDBİRE RAĞMEN ARTIŞ YAŞANIYOR

Ülke genelinde, sınırların yabancılara kapatılması, zorunlu olmayan etkinliklerin iptal edilmesi veya sınırlandırılması, ibadet yerleri, spor salonları, kütüphaneler, yüzme havuzları, müzelerle birlikte temel hizmet veren işletmelerin dışındaki tüm mekanların kapatılması gibi önlemlere rağmen Kovid-19 vaka sayısındaki artış sürüyor.

TEST KRİTERLERİNİN SINIRI GENİŞLETİLDİ

Bu arada Federal Hükümet, geçen gün Canberra’da Ulusal Kabine toplantısının ardından mevcut test kriterlerindeki değişiklikleri duyurdu.Test artık sağlık hizmetleri ya da yaşlı bakım hizmetlerinde çalışıp ateşi ya da akut solunum hastalığı olan, ya da toplum bulaşma riskinin yüksek olduğu bölgelerde veya 2 ya da daha fazla bağlantılı vakanın olduğu yerde yaşayan kişileri de kapsayacak. Toplum bulaşma riskinin yüksek olduğu bazı bölgeler arasında Sydney’in kuzey ve doğu semtleri ile 39 düğün misafirinin virüs kaptığı Stanwell Tops da bulunuyor. Toplum bulaşmasının görülmediği yüksek riskli bölgeler arasında yaşlı bakımevleri, kırsal ve uzak Aborijin toplulukları, gözaltı merkezleri, yatılı okullar ve askeri üsler yer alıyor.

Açıklamada, “Ulusal Kabine ayrıca testin sebebi bilinmeyen ateş ve akut solunum belirtileri olan hastanelerdeki kişilere, tedavi eden doktorun onayıyla uygulanmasına karar verdi. Bunlar, minimum test kriterleridir. Eyaletler ve topraklar, kapasiteleri varsa kendi kriterlerini genişletmekte özgürdürler” ifadeleri de yer aldı.

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1367
Amerikan Doları
0,67774
Euro
7,4589
İngiliz Sterlini
8,4303
BIST
89553
Altın
6,899
Son Güncelleme: 05.04.2020 23:34