Avustralya, Manşet

Rahatlatan açıklama Başbakandan geldi: Virüs vakalarındaki artış hızı, yüzde 30’lardan, 13’lere düştü

Federal Başbakan Scott Morrison, izolasyon tedbirlerinin işe yaradığını söyleyerek, vürüsün yayılma hızı oranının günlük %25-30’dan, yüzde 13-15’e kadar düştüğünü belirtti.

 Zafer Polat-Sydney

Avustralya Federal Başbakanı Scott Morrison, koronavirüs virüsünün yayılması karşısında alınan tedbirlerin etkili olduğunu açıkladı. Mesafe kurallarına dikkat ettikçe koronavirüse yakalananların oranının yavaşladığına dikkat çeken Başbakan Morrison, son gelişmeleri hızlı bir şekilde takip etmek için App Store ve Google Play’den indirilebilen ‘Coronavirus Australia’ adındaki yeni uygulamanın tanıtımında konuştu.

İKİ KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ: SAYI 16’YA YÜKSELDİ

Morrison, burada yaptığı açıklamasında, geçen haftaya göre Avustralya’da koronavirüs vakalarındaki artış oranının düştüğünü ve bunun sosyal mesafe kurallarına uyulmasının ve izolasyon tedbirlerinin işe yaradığını gösterdiğini söyledi. Başbakan, koronavirüs hakkında en son tavsiye ve bilgileri içeren yeni uygulama hakkında bilgi vererek, artış oranının günlük %25-30’dan, yüzde 13-15’e kadar düştüğünü söyledi. Öte yandan Federal Sağlık Bakanı Greg Hunt’da, artış hızının yavaşladığını belirtti. Sağlık Bakanı Hunt, bir hafta önce hasta sayısının günlük olarak %25-30 arasında yükseldiğini ancak son günlerde artış hızının ise %13-15 düzeyine gerilediğini söyledi. Bu arada Avustralya çapında iki kişinin daha COVID-19’dan öldüğünün açıklanmasının ardından ülke çapında koronavirüsten ölen kişi sayısı 16’ya yükseldi. Ölenlerden birinin Victoria’da 80 yaşlarında bir erkek, diğerinin de 75 yaşında Queenslandlı bir kadın olduğu bildirildi. Kadının Ruby Princess adlı yolcu gemisindeki yolculardan biri olduğu belirtiliyor. Eyalet Hükümetlerinden yapılan açıklamalara göre, virüse yakalanan 75 yaşındaki kadın Brisbane’de, 80’li yaşlardaki erkek hasta da Melbourne’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bu ölümlerle, ülke genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya çıktı. İlk vakanın görüldüğü Ocak sonundan itibaren ülke genelinde yaklaşık 210 bin kişiye yapılan testler sonucunda 3 bin 809 kişinin Kovid-19’a yakalandığı tespit edildi.

KARANTİNAYI İHLAL EDENLERE 11 BİN DOLAR CEZA

Ayrıca, NSW Eyalet Sağlık Bakanı Brad Hazzard da, Federal Bakanı doğrulayarak, eyalette son 24 saat içinde gerçekleşen yeni COVID-19 vaka sayısının, bir önceki günkü artışa göre önemli ölçüde azaldığını söyledi. Bakan Hazzard, halkın sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmasını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, NSW’de son 24 saat içinde vaka artış sayısının 174 olarak gerçekleştiğini bunun, 212 olan bir önceki güne göre önemli ölçüde azaldığına dikkat çekti.

Diğer taraftan yetkililer, Avustralya’ya gelenlerin havaalanından direk otele yerleştirme kurallarını içeren karantina önlemlerini ihlal edenlerin 11 bin dolar para cezası ve altı ay hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiyorlar. NSW Sağlık Bakanı Brad Hazzard, gelen yolcular için karantina kurallarının önemli olduğunu söyledi. Bakan “Hala binlerce vatandaşımız ve kalıcı vizeye sahip olanlar, COVID-19’un yaygın olduğu dünyanın en tehlikeli yerlerinden geri dönüyorlar. Bu kişilerin 14 gün boyunca karantinada tutulması, hem kendileri ve hem de toplum açısından çok önemli”diye konuştu.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6071
Amerikan Doları
0,728
Euro
7,5986
İngiliz Sterlini
8,4601
BIST
106434
Altın
6,821
Son Güncelleme: 01.06.2020 07:14