Manşet, Zulüm Günlüğü

TIME’e konuşan Mehmet Altan, Abisi için: Son derece endişeliyim,salgında hapiste bırakılmasının delilik

Amerikan TIME dergisine konuşan Mehmet Altan ağabeyi Ahmet Altan’ın koronavirüs salgını sırasında hapiste bırakılmasının delilik olduğunu söyledi.

“Türk yazar ve iktisatçı Mehmet Altan, 2018’de tutulduğu İstanbul Silivri Cezaevi’nden salıverilmesi için tıbbi kontrol için gittiğinde, doktoru ciddi şekilde anemik olduğunu belirledi. Yirmi bir aylık hapis hayatı 67 yaşındaki Altan’ın demir seviyesini o kadar düşürmüştü ki, onu muayene eden doktor başlangıçta onun devam eden bir yaradan dolayı kan kaybettiğinden şüphelendi.”

Yukarıdaki giriş yazısı Amerikan dergisi TIME’a ait. Yazının devamında dergi, şimdi iyileşen Mehmet Altan’ın koronavirüsten korunmak için sosyal mesafe uyguladığını, ancak Altan’ın tecrit ve sosyal mesafenin hapisteki gazeteci ve romancı ağabeyi Ahmet Altan için mümkün olmadığını söylediğini belirtiyor.

İki kardeş Eylül 2016’da tutuklanırken, her ikisi de bir televizyon programlarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik başarısız darbe girişimi arifesinde subliminal mesajlar göndermekle suçlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı sonrası Mehmet Altan 2018’de serbest bırakılırken, Ahmet Altan hapis cezası çekmeye devam ediyor.

70 yaşındaki ünlü romancının diğer iki mahkumla birlikte altı adım uzunluğunda ve dört adım genişliğinde bir hücreyi paylaştığını belirten dergi Mehmet Altan’ın ağabeyi ile ilgili şu sözlerini aktarıyor: “Ahmet hakkında son derece endişeliyim. Onun koronavirüs salgını ortasında hapiste tutulması bence cinayete eşdeğer.”

Joseph Hincks tarafından kaleme alınan haberde Ortadoğu’daki en az dört ülke adalet bakanının Kovid-19 salgınından dolayı mahkumların geçici olarak serbest bırakılması ya da cezalarının hafifletilmesini kararlaştırdıkları belirtiliyor.

Türkiye’nin koronavirüs ile ilgili haber yapan gazetecileri hedef aldığı belirtilen yazıda, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün koronavirüs ilgili haberleri panik yarattığı gerekçesiyle yedi gazetecinin tutuklandığı yönündeki raporuna yer veriyor.Türkiye’nin de yaklaşık 100 bin mahkumu hapishaneden çıkarma konusunda çalışma yürüttüğü belirtilen haberde, çalışmanın siyasi mahkumları kapsamadığına dikkat çekiliyor.

Türkiye’nin 2016 yılından itibaren, şiddet eylemlerinde bulunduklarına, şiddete teşvik ettiklerine ya da yasa dışı silahlı gruplara yardım ve yataklık ettiklerine dair kanıtlar olmamasına rağmen on binlerce kişiyi uzun bir süre boyunca tutuklu olarak yargıladığı ya da binlerce kişiyi terör suçlamalarıyla mahkum ettiği belirtilen haberde, “Ahmet Altan da erken tahliye için uygun olmayanlar arasında.” ifadesi kullanılıyor.

“Kardeşim konusunda çok ileri gittiler” diyen Mehmet Altan, “Katillerin sokaklara geri dönmesine izin verecekler, ancak hükümetin hoşuna gitmeyen üç makale yazan bir romancının hayatını koronavirüs riskiyle yüz yüze bırakacak olmaları bir delilik.” şeklinde konuşuyor.Altan, ağabeyinin her sabah hapiste, hücresinin arkasındaki avluya adım attığını ve hayattan korkmadığını haykırdığını söylüyor ve ekliyor, “Hayat ondan korkmalı”.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6045
Amerikan Doları
0,72845
Euro
7,6128
İngiliz Sterlini
8,4834
BIST
106699
Altın
6,839
Son Güncelleme: 01.06.2020 08:29